poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Odrą w świat

Odrą w świat

Odrą w świat
Data publikacji: 2016-02-29 11:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2425 121783

„Odrą w Świat” – to nazwa nowego stowarzyszenia, które powstało w Szczecinie. Założyła je grupa osób, którym na sercu leży przywrócenie żeglowności na całej długości Odrzańskiej Drogi Wodnej. Chcą ją promować jako ważny szlak transportowy i popularyzować wiedzę o społeczno-gospodarczym znaczeniu rzeki.

Wśród założycieli stowarzyszenia są m.in. przedstawiciele biznesu, nauki i administracji wodnej. W miniony piątek odbyło się nadzwyczajne walne zebranie jego członków.

– Rejestracja stowarzyszenia nastąpiła 28 stycznia – poinformował prezes tej organizacji Zbigniew Antonowicz. – Jesteśmy już zauważani.

Stowarzyszenie „Odrą w Świat” 9 bm. zaprezentowało się na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Podjęło się też współorganizacji corocznej tzw. narady przednawigacyjnej.

Jego głównym celem jest promowanie Odrzańskiej Drogi Wodnej jako ważnej części międzygałęziowego korytarza transportowego północ-południe. Ten szlak wodny – zrównoważony pod względem społecznym i środowiskowym – ma łączyć morskie porty Szczecin i Świnoujście oraz Police ze śródlądowymi w Polsce, Czechach i Niemczech. Chodzi nie tylko o połączenie ze Śląskiem, ale też z górną Wisłą (poprzez Kanał Śląski) i Morawami. Na razie ODW jest zaniedbana i wykorzystywana w niewielkim stopniu. Po doprowadzeniu tylko do III klasy żeglowności można by nią transportować ok. 12 mln ton ładunków rocznie.

Nowe stowarzyszenie zamierza jednoczyć różne grupy zainteresowane przywróceniem żeglowności Odrze, by na poziomie samorządowym, rządowym i unijnym prezentować wspólne stanowisko. Zachęca do przyłączenia się wszystkich, którym bliska jest wizja żeglownej ODW. ©℗

Tekst i fot. (ek)

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu

  /p>

 

Odrą w świat Odrą w świat

Komentarze

Odra
Tylko spojrzenie międzynarodowe na Odrę ma sens. Biala flota i trasa do Berlina "śmierdzi" lokalnym znaczeniem Odrzańskiej Drogi Wodnej. Proszę wyraźnie napisać szanowny Panie Redaktorze że na Śląsku pytają o rozsądek w inwestowaniu na Zachodniej Polsce. Regiony mają prawo do zrównowazonego rozwoju także w skali międzynarodowej. Proszę nie skreślać Odry!!
2016-03-01 20:54:56
Ryszard Kwidziński
Gratuluję rejestracji i życzę powodzenia
2016-02-29 21:58:12
stary ?
Faktycznie kiedyś jako" szczur lądowy" WIDZIAŁEM ODRĘ . Teraz nie zobaczę nic - starajcie się , może JEWROPA DA ! . Niemniej - Odra jest skończona , może lepiej się pomodlić , zamiast gadać , gadać , pisać i ... zawracać głowę czytelnikom ?
2016-02-29 18:15:27
Prezes
Po czynach nas poznacie.
2016-02-29 16:00:15
Jan
"Podjęło się też współorganizacji corocznej tzw. narady przednawigacyjnej." - czyli gadanie, gadanie i jeszcze raz gadanie. Konkretów żadnych.
2016-02-29 14:46:55
Zibi
Czekam niecierpliwie na statki białej floty pływające do Niemiec,kiedyś były to rejsy zakupowe w sklepach wolnocłowych ale nie o takie chodzi.Walory widokowe wzdłuż Odry są przepiękne i można by dopłynąć do Berlina pozwiedzać i wrócić.Piękna jednodniowa wycieczka.Obecnie niczego takiego nie znalazłem w ofercie białej Floty.
2016-02-29 12:02:58
życie
Czyżby było jak w przypadku stowarzyszeń z udziałem polityków, w których są te same zgrane nazwiska, a tylko nowa nazwa, czy jednak to świeża krew?
2016-02-29 11:46:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy