Środa, 25 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Miliony dla bezpiecznej żeglugi na Odrze

Data publikacji: 18 lipca 2018 r. 14:28
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018 r. 20:42
Miliony dla bezpiecznej żeglugi na Odrze
 

Do Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie trafi 17 milionów złotych, przeznaczonych na rozbudowę Systemu Informacji Rzecznej (RIS) na dolnej Odrze. Pieniądze na tę inwestycję pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowę o dofinansowanie podpisali w środę (18 lipca) w Warszawie Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Piotr Durajczyk, p.o. dyrektora UŻŚ w Szczecinie.

Całkowita wartość projektu pn. „Pełne wdrożenie RIS Dolnej Odry” opiewa na 32 miliony złotych. Przeszło połowę kosztów – 17 mln zł – pokryje unijna dotacja.

System Informacji Rzecznej (RIS) to nowoczesny system zarządzania, który wykorzystywany jest do gromadzenia, przetwarzania i przekazywania danych, dotyczących m.in. prognozy pogody, stanu wód oraz statków znajdujących się w strefie jego działania. Wszystkie informacje, które są zbierane i przetwarzane przez RIS, mają duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przewozów w żegludze śródlądowej, wzrostu wydajności przewozowej floty, zarządzania ruchem statków i usprawnienia współpracy z innymi gałęziami transportu.

– Historia polskiego transportu rzecznego to historia zaniedbań – powiedział obecny przy podpisaniu umowy Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju. – W efekcie udział żeglugi śródlądowej w transporcie jest znikomy. Nadrabiamy te zaległości. Droga jeszcze długa, ale pierwsze efekty już są. Po zakończeniu tej inwestycji długość dróg wodnych objętych systemem informacji rzecznej wyniesie prawie 243 kilometry.

Jak podkreślił Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora CUPT (rządowej instytucji, która ocenia wnioski i przyznaje dofinansowanie), wdrożenie RIS ma kluczowe znaczenie dla poprawy warunków żeglugi w Polsce.

– System zwiększa bezpieczeństwo żeglugi, ale jednocześnie podnosi jakość komunikacji rzecznej w Polsce na najwyższy możliwy poziom – dodał P. Gorgol. – RIS pomaga w zintegrowaniu naszych korytarzy transportu śródlądowego z europejskim systemem, co może wpłynąć pozytywnie na rozwój żeglugi śródlądowej.

(ek)

Fot. CUPT/Twitter

Umowę podpisali (na zdjęciu – od lewej): Przemysław Gorgol i Piotr Durajczyk.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dla bezpiecznej zeglugi...
2018-07-20 00:32:09
A wypadki az do dna ... i tak beda ??
e..tam..
2018-07-18 18:06:54
System RIS przy ruchu jednostek w ilości jedna barka na 12 godzin to bez wątpienia słusznie wydane pieniądze. Wszak trzeba pilnować i monitorować na bieżąco jaki kolor ma Odra i czy kwiatki przy brzegu rosną bo pilnować nie ma i na razie nie będzie czego. Od kamer rzeka głębsza nie będzie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA