środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem

Baltic Pipe z unijnym dofinansowaniem
Data publikacji: 2018-05-24 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 2308 329410

Polski Gaz-System i duński Energinet podpisali z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) trójstronną umowę na dofinansowanie prac projektowych dla projektu Baltic Pipe w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Odbyło się to w czwartek (24 maja) podczas Energy Infrastructure Forum w  Kopenhadze.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi wypełnienie podjętej 25 stycznia br. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla projektu Baltic Pipe z CEF. Podstawą był przeprowadzony w 2017 r. konkurs grantowy CEF Energy na zadanie pn. „Prace przygotowawcze do Projektu Baltic Pipe aż do uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę w Polsce oraz w Danii”, które realizowane będzie przez polskiego i duńskiego operatora systemu przesyłowego, tj. Gaz-System i Energinet.

Zdaniem prezesa Gaz-Systemu Tomasza Stępnia uzyskane wsparcie finansowe z Unii Europejskiej potwierdza szczególne znaczenie projektu Baltic Pipe dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Baltic Pipe to projekt, który pozwoli nam zdywersyfikować nie tylko kierunki, ale i źródła dostaw błękitnego paliwa – powiedział prezes Stępień.

Zwrócił także uwagę, że otrzymane dofinansowanie świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa ten projekt w UE.

– Baltic Pipe wraz z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu i w połączeniu z innymi realizowanymi obecnie przedsięwzięciami, w tym w szczególności z budową połączeń międzysystemowych m.in. z Litwą oraz ze Słowacją, to klucz do sprostania wyzwaniom energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej i regionu bałtyckiego – dodał. – Realizacja tych inwestycji spowoduje, że europejski, konkurencyjny rynek gazu będzie wreszcie otwarty dla krajów naszego regionu.

W ceremonii podpisania umowy o dofinansowanie udział wzięli również: Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP 24, Lars Christian Lilleholt, minister energii, usług komunalnych i klimatu Danii, Miguel Arias Cañete, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Dominique Ristori, dyrektor generalny DG Energy, Klaus-Dieter Borchardt, dyrektor wewnętrznego rynku energii w DG Energy, Thomas Egebo, dyrektor generalny Energinet oraz Dirk Beckers, dyrektor Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA).

Maksymalna wysokość wsparcia finansowego UE dla projektu Baltic Pipe przyznanego w ramach podpisanej umowy o dofinansowanie wynosi 33,1 mln euro.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.

(ek)

Fot. Gaz-System

Komentarze

Wanda
Powinniśmy być wdzięczni Uni Europejskiej bo Polska bardzo się rozwinęła dzięki temu.
2018-05-26 13:28:12

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie