sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Mieszkaniowy pęd programowy

Mieszkaniowy pęd programowy

Mieszkaniowy pęd programowy
Data publikacji: 2015-12-19 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1726 63525

W listopadzie zarezerwowano prawie 119 mln zł na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych”. Większość tej kwoty pomniejsza przyszłoroczny limit, który jest już wykorzystany w ponad 30 proc.

- W efekcie część tegorocznej puli przepadnie, za to w przyszłym roku pieniędzy zabraknie - zwraca uwagę Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - Na cały rok 2016 pozostanie poniżej 500 mln zł. To oznacza, że jeśli wykorzystanie utrzyma się na poziomie ponad 100 mln zł miesięcznie, to pieniądze skończą się już w pierwszej połowie roku.

Program „Mieszkanie dla młodych” cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z tego, że od września umożliwiono uzyskanie dopłaty nie tylko na nowe mieszkania, ale również na te z rynku wtórnego.
- Istotne jest również usunięcie ograniczenia dotyczącego zakupu jedynie pierwszego w życiu mieszkania oraz limitu wieku poniżej 35 lat, jeśli uczestnik posiada przynajmniej troje dzieci - zauważa Jarosław Sadowski. - Nie bez znaczenia jest też istotne podwyższenie dopłat dla rodzin z przynajmniej dwojgiem dzieci.

W listopadzie złożono wnioski o dopłaty na 118,77 mln zł (łącznie z limitu na 2015 r. i 2016 r.). W październiku natomiast było to 118,6 mln zł. W odróżnieniu od poprzedniego miesiąca, w listopadzie większość środków (75,5 mln zł) została jednak zarezerwowana już z przyszłorocznej puli, z której łącznie wykorzystano już nieco ponad 30 proc. W rezultacie obecnie na przyszły rok z 730 mln zł pozostało już tylko 504 mln zł, a za miesiąc ta kwota będzie prawdopodobnie jeszcze niższa.

W tym roku z 715 mln zł zarezerwowano 534,8 mln zł. Oznacza to, że ponad 150 mln zł nie zostanie wykorzystane.
- Niestety, ta kwota nie przejdzie na kolejny rok, a szkoda, ponieważ w 2016 r. pieniędzy z pewnością zabraknie - uważa Jarosław Sadowski. - Po grudniu pozostanie ich zapewne mniej niż 500 mln zł. To oznacza, że jeśli w przyszłym roku wykorzystywane będzie choćby 60 mln zł miesięcznie, środki skończą się we wrześniu. Jeśli wykorzystanie utrzyma się na poziomie ponad 100 mln zł miesięcznie, pieniądze wyczerpią się już w pierwszej połowie roku.
(jps)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie