Służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną 1 marca połączone i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową. Jej szef, Marian Banaś, w przyszłym tygodniu sprawdzi, jak Zachodniopomorskie jest przygotowane do reformy fiskusa.
Obecna administracja podatkowa (16 izb i 400 urzędów skarbowych), służba celna (16 izb, 45 urzędów i 143 oddziały celne) oraz kontrola skarbowa (16 urzędów kontroli skarbowej i 8 zamiejscowych ośrodków UKS) zostaną skonsolidowane i przekształcone w KAS. Od 1 marca będzie w kraju 16 izb administracji skarbowej, 16 urzędów celno-skarbowych oraz 45 delegatur UCS i 143 oddziały celne, 400 urzędów skarbowych.
- Reforma pozwoli lepiej wykorzystać możliwości służb skarbowych, których działania kontrolne były dotąd rozproszone czy też powielane - mówi Jarosław Grzelak, p.o. dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, który do 1 marca br. zarządza Izbą Administracji Skarbowej w Szczecinie (pod taką nazwą działa przekształcona w nią 2 grudnia 2016 r. szczecińska IS). - Zmiany te mają służyć bardziej efektywnemu, a przy tym tańszemu funkcjonowaniu administracji skarbowej. Umożliwią szybszy dostęp do informacji, lepsze planowanie oraz zwalczanie przestępczości gospodarczej. Podatnicy zyskają zaś kompleksową obsługę - w jednym miejscu będą mogli załatwić sprawy VAT, akcyzy czy podatku dochodowego.
Reforma KAS w Zachodniopomorskiem dotyczy 3344 pracowników trzech dotychczasowych służb (służba cywilna, inspektorzy UKS i funkcjonariusze celni). Zostaną z nimi nawiązane nowe stosunki pracy.
- Zwolnień nie będzie, za to mają zostać zniwelowane dysproporcje w wynagrodzeniach - twierdzi p.o. dyrektora IS. - Będą dodatki dla kontrolerów oraz orzeczników. Celem reformy nie jest bowiem zmniejszanie wynagrodzeń, ale dobre opłacanie pracowników KAS. Do zeszłego roku, kiedy to były podwyżki w służbie cywilnej, połowa pracowników zarabiała mniej niż 2800 złotych brutto.
Kandydaci do KAS, urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r., do końca marca muszą złożyć oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi, a także majątkowe.
- Nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej - wyjaśnia Jarosław Grzelak.
W Zachodniopomorskiem od 1 marca będzie: IAS w Szczecinie, 20 urzędów skarbowych, Urząd Celno- Skarbowy w Szczecinie, dwie delegatury UCS (Koszalin i Szczecin) oraz 8 oddziałów celnych.
- Dotychczasowy Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie w całości „wejdzie" do Urzędu Celno-Skarbowego - informuje Jarosław Grzelak. -Znajdzie się w nim także ta część pionów Izby Celnej oraz Urzędów Celnych, które się zajmowały przestępczością gospodarczą. Ma w ten sposób powstać skuteczna w jej likwidacji „mieszanka wybuchowa".
W przyszłym tygodniu, 1 lutego, do Szczecina przyjedzie szef KAS, Marian Banaś. Ma się zaznajomić z przygotowaniami do reformy fiskusa.
Marzenna Głuchowska
Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Brzoza- rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej, Jarosław Grzelak, Łukasz Brodziak - kierownik Oddziału Wsparcia i Zarządzania IAS w Szczecinie, Sylwia Jarosławska - naczelnik Wydziału Kadr IAS.
Fot.: Dariusz Gorajski