sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > PIT z pomocą

PIT z pomocą

PIT  z pomocą
Data publikacji: 2017-01-08 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1470 195940

Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 musi mu złożyć przed 10 stycznia.

Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Powinien wtedy złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12.

- Z tego rozwiązania może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 roku uzyskał dochody tylko u jednego płatnika - wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał sam się rozliczyć.
W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych, np. na dzieci czy internetowej, oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np.wspólnego opodatkowania małżonków). Po jego złożeniu płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go jemu oraz urzędowi skarbowemu do końca lutego.

Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, lecz miał  on również przychody z: odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wtedy musi złożyć odrębne zeznania, przeznaczone do ich rozliczenia.

- Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia jednak podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia, według ogólnie obowiązujących zasad - przypomina rzeczniczka IAS w Szczecinie. - Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.


(mag)

Fot. Paulina SIKORA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy