Jak podaje Markit wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł w grudniu 2017 r. do poziomu 55,0 w porównaniu do listopadowego 54,2. Z kolei wskaźnik PMI Sektora Przemysłowego w strefie euro wzrósł do poziomu 60,6 z 60,1 w listopadzie.
Paweł Skotnicki, ekspert ds. ubezpieczeń i finansów osobistych:
- Ubiegły rok zakończył się dobrymi wynikami przemysłu w strefie euro. Najsilniejszy był wzrost produkcji dóbr inwestycyjnych. Dane wskazują na ciągłą poprawę sytuacji we wszystkich obszarach. Rośnie zarówno produkcja, nowe zamówienia, jak i zatrudnienie. Strefa euro odbiera niemal 60 proc. naszego eksportu towarów, możemy więc liczyć na wzrost sprzedaży na rynki UE. Ma to jednak związek z silnym wzrostem zatrudnienia na tych właśnie rynkach, co może zwiększyć zainteresowanie Polaków pracą w krajach europejskich. Polskie firmy mogą więc mieć problemy z rozwojem i wykorzystaniem szans wynikających z dobrej koniunktury naszych partnerów.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy:
- PMI dla polskiego przemysłu przetwórczego wskazuje na nieustanny wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Zarówno dla polskiego przemysłu, jak i dla przemysłu w strefie euro pozwala na pozytywne prognozy na rok 2018. Jednak wskazuje również na ryzyka, takie jak brak pracowników, rosnące koszty i ceny oraz inflację. Ma to znaczący wpływ na dochody realne gospodarstw domowych i może przyczynić się do zmniejszenia ich skłonności do konsumpcji, która przez ostatnie 2 lata była motorem wzrostu gospodarczego w Polsce.