środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Przedsiębiorcy oczekują rozważnej polityki gospodarczej

Lewiatan: Przedsiębiorcy oczekują rozważnej polityki gospodarczej

Lewiatan: Przedsiębiorcy oczekują rozważnej polityki gospodarczej
Data publikacji: 2015-10-29 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 415 34256

Przed Polską stoją wielkie wyzwania. Pracodawcy oczekują na jak najszybsze utworzenie rządu i expose premier. Przedsiębiorcy, potrzebują pewności co do kierunków polityki gospodarczej i stabilności w decyzjach strategicznych.

Anna Kornacka, prezeska ZPPZ Lewiatan: Nowe rządy rozpoczynają się w czasie dobrej sytuacji gospodarczej i wewnętrznej Polski. Przygotowany został dość zrównoważony budżet państwa, rozpoczyna się wydawanie środków z funduszy europejskich, które mamy do dyspozycji do 2020 r., Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu, a bezrobocie osiągnęło rekordowo niski poziom – 7 %. Jednocześnie wiele zagrożeń gospodarczych płynie z zewnątrz. Nierozwiązany pozostaje konflikt rosyjsko ukraiński, trwa największy napływ uchodźców do Europy z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, spowalniająca gospodarka chińska i innych tygrysów azjatyckich może się odbić na kondycji gospodarki niemieckiej, a to wpłynie na stan gospodarki w Polsce. W UE trwają negocjacje dotyczące polityki klimatycznej, dyskusje o jednolitym rynku, sytuacji w Grecji i potencjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. To wszystko tworzy napięcia, które wymagają rozważnej polityki gospodarczej w Polsce i odpowiedzialnej polityki zagranicznej, które zapewnią stabilne funkcjonowanie Polski i gospodarki.

Magdalena Majchrzak, prof. nadzw. dr hab. WSB Szczecin: Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej, przed Polską są wielkie wyzwania – sformułowanie wieloletniej strategii polityki przemysłowej, stworzenie lepszych niż do tej pory warunków prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej, zachęcanie kapitału zagranicznego do dalszych inwestycji, zapewnienie równowagi finansów publicznych, modernizacja sektora energetycznego i rozwiązanie problemów górnictwa węgla kamiennego, dostosowanie prawa zamówień publicznych do unijnej dyrektywy, zabieganie o zmianę systemu handlu emisjami, w końcu reforma służby zdrowia, uproszczenie systemu podatkowego. Wciąż długa pozostaje Czarna Lista Barier rozwoju przedsiębiorczości tworzona przez Lewiatana. A to tylko część wyzwań. Ważne jest aby nowy rząd nie zwiększył deficytu finansów publicznych, co naraziłoby Polskę na konflikt z Unią Europejską i ponowne nałożenie na nasz kraj procedury nadmiernego deficytu.

 

Komentarze

Antoni
Nie będzie deficytu jak przedsiębiorcy zaczną uczciwie płacić podatki i normalnie opłacać zatrudnianych pracowników.Większość cwaniaków, porejestrowało Firmy w krajach tzw. raju podatkowego, kupują sobie rezydencje w Portugalii, zmieniają BMW na nowszy model itp. zachcianki mając w dupie pseudo-prawo w POsranym Państwie Tuska.Właśnie to słabe Państwo wk...wia normalnych ludzi. Są bogaci przedsiębiorcy, uczciwie prowadzący biznes, ale i oni mają dosyć tego ku... stwa. Nadzieja w tym, że "SULEJMAN" zacznie przybijać do drzwi " nieuczciwych piekarzy ". Puszczając z torbami, (w skarpetkach) pseudo-biznesmenów otwiera się rynek dla uczciwych pracodawców i przedsiębiorców. Kto nie płaci ludziom ten i budżetowi skąpi! Proste i prawdziwe
2015-11-01 21:22:56
kola
2 głupie baby i co tu słuchac , ot kurierowe autorytety, jeszce zapytac szałabawke i duklanowskiego nastepni medrcy
2015-10-30 15:47:37
Sytuacja
Siostra Posła, który nielegalnie ustawiał banery na szczecińskich rondach (wg Gazety Wyborczej) ma rację. Rzeczywiście jest dobra sytuacja gospodarcza w Polsce...tyle, że dla przedsiębiorców, a nie pracowników, zatrudnianych za grosze, na umowy śmieciowe :(
2015-10-30 13:42:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy