piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Realizacja obietnic wyborczych utrudni rozwój firm

Lewiatan: Realizacja obietnic wyborczych utrudni rozwój firm

Lewiatan: Realizacja obietnic wyborczych utrudni rozwój firm
Data publikacji: 2015-10-22 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1548 30510

 Bezpośrednie koszty obietnic wyborczych dla firm i banków mogą wynieść ok. 7,5 mld zł, a korzyści 0,5 mld zł. Jednocześnie najważniejsze obietnice mogą kosztować budżet państwa ok. 50 mld zł, przy dodatkowych wpływach – dodatkowych podatkach od firm i banków - w wysokości 7,5 mld zł.

Paweł Skotnicki, ekspert ZPPZ Lewiatan ds. ubezpieczeń i finansów osobistych: Propozycje większości partii trudno nazwać programami, to raczej loteria obietnic wybranych przez spin doktorów jako przynęta na wyborców. Bardzo niewiele padło propozycji, które byłby jednoznacznie dobre dla gospodarki. Partie mające największe szanse na zwycięstwo bardzo mgliście przedstawiły źródła finansowania obietnic. Jak mawiała Margaret Thatcher "Państwo nie ma swoich pieniędzy, ma tylko te, które odbierze obywatelom w podatkach". Musimy więc uważać, bo cała kiełbasa wyborcza ostatecznie będzie na nasz koszt. Rozchwiany i mało efektywny system podatkowy oraz dziura w VAT, czy nieefektywnym CIT, zdaniem wielu analityków sięga kilkudziesięciu miliardów złotych. Jednak poza hasłem „uszczelnienia” mało jest konkretnych propozycji,  a te które się pojawiają będą uderzać przede wszystkim w dobre firmy.

Kamil Zieliński, ekspert ZPPZ Lewiatan ds. zatrudnienia: Większość propozycji dotyczących rynku pracy uderza w wolność i rozwój  gospodarczy, w przedsiębiorczość i w pracodawców. Likwidacja umów cywilnych, równe oskładkowanie wszystkich rodzajów umów, drastyczna podwyżka płacy minimalnej i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, skrócenie czasu pracy, obniżenie wieku emerytalnego to propozycje, które podniosą koszty pracy, utrudnią rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorstw, a jednocześnie w żaden sposób nie dają odpowiedzi na to jak uczynić nasz rynek pracy bardziej nowoczesnym i konkurencyjnym. Żadna partia nie porusza kwestii polityki energetycznej. Żadna partia – z obawy przed utratą potencjalnych głosów - nie podejmuje tematu akcesji Polski do strefy euro. Także inne ważne zagadnienia związane z UE w ogóle się nie pojawiają w debacie. Polscy politycy o tych kwestiach po prostu nie mają pojęcia.

Na zdjęciu od lewej: Paweł Skotnicki i Kamil Zieliński

Komentarze

Razem
No w takiej Kaliforni już od 1938 roku płaca minimalna utrudnia rozwój firm... Lewiatanowi też radzę niewypowiadanie się o sprawach, o których nie ma pojęcia...
2015-10-22 20:36:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy