Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Kto zmodernizuje infrastrukturę dla nowego doku? W „Gryfii” trwa przetarg

Data publikacji: 2022-07-07 17:54
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-11 10:22
Kto zmodernizuje infrastrukturę dla nowego doku? W „Gryfii” trwa przetarg
Inwestycja mająca na celu posadowienie nowego doku obejmie rejon nabrzeży Gdyńskiego i Gdańskiego. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie trwa przetarg, który ma na celu wyłonienie generalnego wykonawcy modernizacji infrastruktury na potrzeby posadowienia nowego doku pływającego przy nabrzeżu Gdyńskim. Zainteresowani mogą składać oferty do końca sierpnia br.

Przypomnijmy, że nowy dok nr 8, który powstaje w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”, ma mieć nośność 27 tys. ton i będzie jednym z większych w basenie Morza Bałtyckiego.

– Żeby dok posadowić, musi być wykonana inwestycja okołodokowa – powiedział Krzysztof Zaremba, prezes MSR „Gryfia”. – Będzie obejmowała nową głębię dokową, w której dok będzie pracował i się zanurzał, elementy mocujące i cumujące oraz pirs, czyli nową część nabrzeża, która ten dok będzie mogła utrzymać.

Inżynierem kontraktu przy realizacji inwestycji jest szczecińska firma Eko-Invest, a nadzór autorski sprawuje Wuprohyd z Gdyni. „Gryfia” finansuje zadanie ze środków własnych oraz pozyskanych z kredytu inwestycyjnego.

Wyłoniony w przetargu wykonawca zobowiązany będzie do wykonania robót budowlanych, przeprowadzenia niezbędnych prób końcowych oraz uzyskania w imieniu zamawiającego pozwolenia na użytkowanie dla wykonanych robót zgodnie z pozwoleniem na budowę i dokumentacją projektową.

Przedsięwzięcie – w części dotyczącej wewnętrznych wód morskich – zlokalizowane zostanie w rejonie posadowionego tam wcześniej doku nr 1, który wycofano z eksploatacji i sprzedano. Ponadto obszar inwestycji obejmuje teren lądowy stanowiący zaplecze przylegające do przebudowywanego odcinka nabrzeża Gdyńskiego i zachodniej części nabrzeża Gdańskiego (przewidzianego do dalszego remontu i wyposażania statku po wydokowaniu).

Inwestycja obejmie rejon nabrzeży Gdyńskiego i Gdańskiego

Zakres przedsięwzięcia inwestycyjnego dotyczącego budowy, przebudowy, rozbiórki i modernizacji podstawowej infrastruktury, związanej z posadowieniem doku pływającego, obejmuje w szczególności wykonanie pomostu technologicznego wraz z dalbami kotwiącymi dok pływający, rozbiórkę dotychczasowego pirsu, głębię dokową i przebudowę nabrzeży oraz wykonanie pomocniczych obiektów wyposażeniowych, a także modernizację infrastruktury energetycznej i instalacyjnej, usytuowanych w rejonie północnego odcinka nabrzeża Gdyńskiego i zachodniego odcinka nabrzeża Gdańskiego „Gryfii” na obszarze tzw. Odry stoczniowej.

Nabrzeże Gdyńskie będzie przebudowane na długości ok. 300 m. Nowy pomost (pirs), będący przedłużeniem nabrzeża Gdańskiego, ma mierzyć co najmniej 60 m.

Zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu 15 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Planowany termin rozpoczęcia robót to październik tego roku.

Wnioski potencjalnych wykonawców o wyjaśnienie lub zmianę dokumentacji postępowania będą przyjmowane do 29 lipca br. Termin składania ofert wyznaczono na 31 sierpnia. Wcześniej oferenci powinni wnieść wadium w wysokości 500 tys. zł.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO cd.
2022-07-11 21:31:31
Lemingi i Nerdy mając "nowocześnie" swoje siedliska mieszkaniowe na obrzeżach wielkich miast muszą bardzo się zastanowić na wyborem KO , Za unijną kasę , bez Waszej zgody środowiskowej POtologia z PSL , nastawia Wam biogazowni , wiatraków i urok sielsko-anielskiej idzie się "dyma ".Raty na karku , jak żyć panie Premierze , jak żyć ! Tusk będzie to miał w ciemnym i wilgotnym miejscu . Powie Wam w oczy , gdybym miał guziki , tobym naciskał . Nic nie mogę TUSK !
FIGO
2022-07-11 21:20:52
Stawiał bogaty inwestor biedakowi przed nosem i jeszcze " doił " kasę z budżetu państwa na którą to to cenę składali się płacąc drożej za energię z węgla właśnie m/innymi Ci biedacy . Było to chore, ale niestety europejski wymóg czasu . Dzisiaj , to już niestety konieczność ! Dlatego PIS wybuduje również wiatraki , ale nie na bezdurno bez poszanowania prawa jak za PO. PSL chce biogazownii . Niech zapytają mieszkańców z okolic takiej inwestycji , czy zechcą to " wąchać " , bo to niestety fuj
Do Figo
2022-07-11 21:14:28
W sprawie UE i Tuska 10000% racji.
FIGO cd.
2022-07-11 21:12:19
Gryfię PIS uratuje . Jest to skojarzona gospodarka PŻM- Gryfia - budowa dużego doku . Nawet ST3 ma szansę się odnowić , ponieważ można chyba te już przestarzałe modele podstaw pod wiatraki zrealizować pod nowocześniejsze maszyny wiatrowe , które staną na Bałtyku . Trochę trzeba przeprojektować , ale da się to zrobić i PIS to zrobi .Tusk niestety nie ! W dobie drogiej energii , to się zacznie opłacać . Dawniej , to sztuka dla sztuki . Przy tumiwisizmie PO wiatraki stawiał inwestor biedakowi
FIGO cd.
2022-07-11 21:00:11
uzależnieni od rosyjskich surowców , przestały być autorytetem dla Europy i być poważnym partnerem USA . Niemcy pogrążą Polskę wbrew ich takiej woli, bo sami będą w czarnej d..e . Na trudne czasy tylko PIS i ewentualnie dawne SLD z 1997 r. Tylko takie SLD już nie istnieje ! Reszta to plaża i nie ma co sobie zawracać głowy np. Konfederacją , jakimś Szymkiem vel żółta torba . Generalnie będzie bardzo trudno . Ja przestałem już marzyć o pracy w przemyśle stoczniowym . Nie chcieli mnie i O.K .
FIGO
2022-07-11 20:49:31
Rządy PIS-u autentycznie " wygoniły " mnie za granicę . Z perspektywy czasu stwierdzam , że dobrze że to PIS wygrał w 2015 r , bo może uratuję Polskę przed durniami z UE i ich krajowych wyznawców .To, że UE się myli, to widać jak im morderca Putin zerwał się ze smyczy. Mimo to dalej ten idiota Timmermans brnie w ten idiotyczny program .Ludzie urażeni PIS-em jak wybiorą Tuska , to ten debil podpisze i zgodzi się za kasę na każde "gówno " podyktowane przez Niemców . Niemcy jak narkoman uzależ
@@@Figo
2022-07-11 16:11:04
Stocznię Szczecińską wykończyli wspólnie PO i Lewica. Gryfię chcieli załatwić różni geszefciarze, ale się nie udało. Teraz próbują postawić stocznię na nogi. Grunt po stoczni w Świnoujściu kupił port. Podobno dzierżawca od portu będzie tam robił offshore, więc będzie praca i pieniądze. Poczekajmy.
@@Figo
2022-07-11 09:41:36
Chyba kpisz. Upadek Gryfii zaczął się za rządów PiS. Najpierw wykończyli Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu, a teraz Zaremba doprowadza do ruiny samą Gryfię.
@Figo
2022-07-10 08:38:53
Jest dużo lepiej. Za PO faktycznie było fatalnie, dlatego Tusk nie może wrócić do władzy.
FIGO
2022-07-10 06:08:43
W jakim terminie obecnie Gryfia płaci za faktury ? I czy płaci ? Nie , żebym się wyrywał do kopania jakiegoś rowka . Za moich i PO czasów można było zdążyć umrzeć nie doczekawszy zapłaty. Jak jest teraz ?
Milon
2022-07-08 14:29:08
Byłoby fajnie jakby polskie firmy to robiły.
@Erazm
2022-07-08 09:32:31
Pełnomocnik, ekspert marszałka nie będzie zadowolony. Gryfia inwestuje? Przecież to nie tak miało być według PO. I dobrze niech budują.
Erazm
2022-07-08 05:10:37
Czas na dobre rady od marszałka
kingis
2022-07-07 20:10:36
Ktoś to zrobić musi i jest Ok. Trochę potrwa, ale jak Szczecin ma sie rozwijać to tylko w gospodarce morskiej. Innego przemysłu tu nie mamy.
ja
2022-07-07 19:16:28
Niech robią, remontują i niech ludzie mają zatrudnienie, bo bez gospodarki morskiej Szczecin całkiem zdziadzieje. Wszyscy nie mogą pracować w urzędach ....
Nie wierzę..
2022-07-07 18:06:55
Ten spaślak doprowadzi do tego samego co w Swinoujściu ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA