poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Jak szybko zwrócą nadpłacony podatek? W Szczecinie dość szybko

Jak szybko zwrócą nadpłacony podatek? W Szczecinie dość szybko

Jak szybko zwrócą nadpłacony podatek? W Szczecinie dość szybko
Data publikacji: 2020-02-22 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 641 443573

Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie lub 45 dni liczonych od 15 lutego w przypadku rozliczeń elektronicznych. Często jednak dociera szybciej. W Szczecinie np. podatnicy w ubiegłym roku czekali średnio 20 dni.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez producenta programu e-pity®, podatnicy rozliczający się w zeszłym roku online mogli znaleźć nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Urzędy Skarbowe stają na wysokości zadania, rozliczając PIT-y w rekordowym tempie – nawet w 14 dni. 

Online szybciej

Ze względu na znacznie krótszy czas oczekiwania, z roku na rok rośnie liczba wysyłanych e-deklaracji. PIT-y można wysyłać przez Internet od 2008 r., w pierwszym roku tą drogą przesłano jedynie 390 zeznań. Według danych Ministerstwa Finansów w 2015 roku złożono ponad 7 milionów PIT-ów elektronicznych, w 2016 blisko 8 mln 400 tys., w 2017 roku aż 11 mln, natomiast za 2018 rok – 16 milionów. Tendencja jest więc wyraźnie wzrostowa i z całą pewnością w najbliższych latach taka pozostanie.

On-line, to nie tylko szybsza, ale również zdecydowanie wygodniejsza forma na rozliczenie. Każdy podatnik, którego dotyczą deklaracje PIT-37 lub PIT-38, może znaleźć swoje rozliczenie na stronach ministerstwa. To wygodne dla wielu, którzy na rozliczenia z fiskusem musieli czasem przeznaczać co roku nawet kilka godzin. Teraz zajmuje to zaledwie kilka do kilkunastu minut.

Wypełniamy coraz sprawniej

Według e-file, średni czas wypełnienia, drukowania lub przesyłania e-pita skrócił się do 7 min i 33 sekund, ale zdarzają się wybitnie szybcy podatnicy, którzy potrafili zrobić to w czasie zdecydowanie krótszym.

Na roczne zeznanie podatkowe mamy czas do 2 marca 2020 roku (poniedziałek) w przypadku formularza PIT-28, oraz do 30 kwietnia 2020 roku (czwartek), jeśli rozliczamy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Szybciej się rozliczysz, szybciej dostaniesz zwrot

Ile czasu w rzeczywistości potrzebuje administracja skarbowa na zwrot pieniędzy podatnikom? Firma e-file, producent aplikacji do wypełniania deklaracji PIT online, przeprowadziła sondaż wśród 60 143 podatników składających e-deklaracje PIT 37, PIT 36, PIT 38 i PIT 39 w 2018 roku. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że warto pospieszyć się z rozliczeniem, jeżeli zależy nam na stosunkowo szybkim uzyskaniu zwrotu.

– Podatnicy, którzy składali deklaracje podatkowe w styczniu, otrzymywali zwrot najszybciej, średnio po 24 dniach. Wraz z kolejnymi miesiącami złożenia deklaracji, przeciętny czas oczekiwania rósł. W lutym wynosił średnio 26 dni, w marcu 36 dni, a spóźnialscy, którzy złożyli rozliczenie w kwietniu, czekali nawet 42 dni! – wylicza Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file.

Sprawniej rozliczają pracowników, emerytów, rencistów

Numerem 1 w szybkości (22 dni) zwrotów okazała się najpopularniejsza deklaracja PIT-37, co oznacza, że zwrot podatku najszybciej docierał do rozliczających swój dochód pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz do osób ubiegających się o zwrot z kapitału rozliczanego w PIT-38 . O jeden dzień dłużej czekano na zwrot ze zbywania nieruchomości (PIT-39) czy działalności gospodarczej (PIT-36).

Zachodniopomorskie w czołówce

Najkrócej na swój zwrot nadpłaconego podatku w 2019 roku czekali podatnicy z województwa opolskiego i świętokrzyskiego – 29 dni, utrzymując tym samym poziom z lat ubiegłych. Dobrze z czasem wypłat poradziły sobie urzędy skarbowe w województwie zachodniopomorskim (33 dni), poprawiając swoje statystyki.

W zestawieniu najszybszych urzędów skarbowych w Polsce, po raz kolejny wyróżnił się US z Grodziska Wielkopolskim (woj. wielkopolskie, 14 644 mieszkańców), rozliczając się ze swoimi podatnikami średnio w 14 dni. Dzięki temu placówka zajęła 1 miejsce pod względem szybkości zwrotu podatku PIT wraz z innymi czterema US. Laur pierwszeństwa należy się także urzędom skarbowym w Busku- Zdroju (woj. świętokrzyskie, 16 428 mieszkańców), Strzyżowie (woj. podkarpackie, 8 893 mieszkańców), Lubaczowie (woj. podkarpackie, 12 101 mieszkańców), Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie, 34 396 mieszkańców). W 2019 roku rywalizacja między jednostkami była bardzo wyrównana. Tuż za podium, z wynikiem 15 dni, znalazł się urząd skarbowy w Świnoujściu. Na uwagę zasługują również urzędy w Szczecinku i Kamieniu Pomorskim (16 dni), a także US w Wałczu, Stargardzie (17 dni), Myśliborzu i Koszalinie (18 dni).

W Szczecinie w 20 dni

W kategorii dużych miast, na podium po raz kolejny pojawił się Poznań (537 682 mieszkańców), zajmując pierwsze miejsce w zestawieniu z wynikiem 18 dni. Na drugim miejscu znalazły się Szczecin (402 100 mieszkańców) i Kraków (774 839 mieszkańców), w którym podatnicy czekali na zwrot 20 dni. Podium zamyka Bydgoszcz (350 178 mieszkańców) z wynikiem 21 dni. Jak będzie w tym roku? Prognozy zwrotu dla konkretnych urzędów skarbowych można sprawdzić na interaktywnej mapie przygotowanej przez e-file. Na stronie https://www.e-pity.pl/znajdz-urzad-skarbowy-online/ znajduje się Baza Wszystkich Urzędów Skarbowych w Polsce, w której sprawdzimy średni czas oczekiwania na pieniądze, wypełnimy PIT, a także przeszukamy bazę OPP w regionie.  

(ip)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie