W sierpniu ceny usług konsumpcyjnych i towarów wzrosły o 1,8 proc. r/r, natomiast w stosunku do lipca spadły o 0,2 proc.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie:
- W kwestii zmian cen dóbr i usług konsumpcyjnych sierpień okazał się bardzo podobny do lipca. Inflacja była nieco wyższa niż w czerwcu i lipcu w porównaniu do ubiegłego roku. W stosunku do lipca ceny spadły o 0,2 proc., a więc podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach. W związku z wyprzedażami mieliśmy do czynienia ze spadkiem m/m cen odzieży i obuwia, a także cen żywności i paliwa. Jednak ceny żywności i podobnie ceny paliwa wzrosły w większym stopniu niż w poprzednim roku. Z tego powodu inflacja w sierpniu była wyższa niż w lipcu br. (1,8 wobec 1,7 proc.)
Sebastian Goschorski, RSM Poland:
-Nie ma powodów do prognozowania zmian w tempie inflacji. Nie powinniśmy się spodziewać trwałych zmian cen paliwa, jednak od września mogą szybciej rosnąć ceny żywności, gdyż nie ma urodzaju owoców. Na wzrost cen wpływ mają również wyższe ceny produktów mlecznych. Tym samym wzrost wynagrodzeń będzie ,,zjadany” na poziomie 1,8-2,0 proc. przez inflację. Nie ma jednak obaw co do zdolności do konsumpcji gospodarstw domowych. W 2.połowie 2017 r. gospodarka może liczyć na utrzymanie wzrostu spożycia indywidualnego na poziomie powyżej 4 proc.