Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 r. i szybki szacunek PKB za IV kwartał 2021 r. W obu przypadkach mamy duże wzrosty.
Z wyliczeń GUS wynika, że ceny przeciętnie były o 1,9 proc. wyższe niż w grudniu i jednocześnie wyższe niż przed rokiem o 9,2 proc. (w grudniu wskaźnik dwunastomiesięczny wynosił 8,6 proc).
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych okazały się o 2,6 proc. wyższe niż w grudniu i o 9,4 proc wyższe niż przed rokiem. Ceny w grupie alkohol i tytoń były wyższe niż przed miesiącem o 1,7 proc. i wyższe niż przed dwunastoma miesiącami o 3,7 proc. Ceny w grupie mieszkanie wzrosły o 4,4 proc. w stosunku do grudnia i były o 12,0 proc wyższe niż przed rokiem. W tym ceny nośników energii w styczniu podrożały o 8,0 proc. m/m i były wyższe niż przed rokiem o 18,2 proc. Ceny transportu w styczniu były o 2,7 proc. niższe niż przed miesiącem, ale w stosunku rocznym wzrosły o 17,5 proc. W grupie tej paliwa były w styczniu tańsze niż w grudniu o 4,4 proc. i droższe niż przed rokiem o 23,8 proc.
Jak w opracowaniu na ten temat zauważa Krajowa Izba Gospodarcza, dane za styczeń okazały się minimalnie niższe od mediany (statystyczna wartość środkowa) oczekiwań rynkowych i zgodne z wcześniejszą prognozą KIG. “Analizując dane o inflacji w styczniu warto wspomnieć o wpływie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Pierwsze instrumenty tarczy (w tym m.in. obniżenie akcyzy na paliwo) wdrożono jeszcze pod koniec ubiegłego roku ale dopiero w styczniu br. ich efekty odnotowała statystyka” - zauważa Izba.
Styczniowe dane mają charakter wstępny i prezentowane są w zawężonym zakresie. Pełne dane o inflacji za styczeń Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje wraz z wynikami za luty po zaktualizowaniu struktury wydatków gospodarstw domowych na 2022 rok.
Główny Urząd Statystyczny we wtorek zaprezentował równocześnie szybki szacunek produktu krajowego brutto za czwarty kwartał 2021 r.
W statystykach prowadzonych w formule danych wyrównanych sezonowo, PKB w czwartym kwartale 2021 r. wzrósł realnie w stosunku do kwartału poprzedniego o 1,7 proc. i jednocześnie okazał się o 7,7 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2020 r.
W statystykach prowadzonych w formule danych niewyrównanych sezonowo, PKB w czwartym kwartale 2021 r. okazał się o 7,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2020 r.
„Dane te okazały się wyższe od mediany prognoz rynkowych, choć słabsze niż w naszej prognozie” - ocenia KIG.
Pełniejsze dane o wynikach czwartego kwartału 2021 r. poznamy 28 lutego.
(k)