Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” 11 czerwca br. zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Agencją Rozwoju Przemysłu umowy na finansowanie kontraktów długoterminowych stoczni. Według przedstawicieli „Gryfii”, uruchomienie linii finansowania usprawni realizację tych kontraktów, a także pozytywnie wpłynie na pozostałe aspekty działalności operacyjnej spółki.
Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski informował miesiąc temu, że „Gryfia” finalizuje
transakcje pozyskiwania od instytucji finansowo-bankowych finansowania na realizację kontraktów długoterminowych.
– Konkretnie jest to budowa lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz remont jednostki
ORP Lublin dla Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu – mówił wiceminister na posiedzeniu sejmowej komisji ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Dodajmy, że BGK to polski bank państwowy, należący do Skarbu Państwa. Został powołany ustawą do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Współpracuje z innymi instytucjami z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju: KUKE, PAIH, PARP i ARP.
MSR „Gryfia” SA powstała w wyniku połączenia dwóch zachodniopomorskich zakładów, które od września 2013 r. prowadzą działalność operacyjną jako jedna spółka. Posiada ona dwa zakłady produkcyjne: w Szczecinie i Świnoujściu. Stocznia oferuje usługi dotyczące remontów, przebudowy i budowy nowych jednostek. Od niedawna większość akcji spółki należy do Funduszu Rozwoju Spółek, nadzorowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
(ek)
Fot. Elżbieta KUBOWSKA