Środa, 22 marca 2023 r. 
8 szczecin
REKLAMA

Gminy wybudują biogazownię. A ceny za odbiór odpadów wciąż rosną

Data publikacji: 10 marca 2023 r. 07:18
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2023 r. 12:46
Gminy wybudują biogazownię. A ceny za odbiór odpadów wciąż rosną
Fot. Celowy Związek Gmin R-XXI.  

Celowy Związek Gmin R-XXI, który odbiera i zagospodarowuje odpady komunalne m.in. ze Świnoujścia, przygotowuje się do budowy nowoczesnej biogazowni, która ma pomóc w rozwiązaniu problemu z utylizacją odpadów zielonych i biodegradowalnych.

W tej chwili do CZG R-XXI należą już 32 gminy. Niedawno dołączyła gmina Stara Dąbrowa. Odpady z tych gmin trafiają do prowadzonego przez ten związek zakładu w Słajsinie.

Jak wszędzie, tak i w R-XXI mówi się ostatnio o podwyżce cen za odbiór odpadów komunalnych. Planowany wzrost związany jest ze wzrostami kosztów firmy Remondis, która zajmuje się odbiorem i wywozem odpadów oraz wyższych kosztów ich utylizacji, jakie ponosi zakład w Słajsinie.

„Stawka za wywóz odpadów w Świnoujściu jest jedną z najniższych w regionie. Nie była podnoszona od dwóch lat. Przy trwającej inflacji i związanymi z nią podwyżkami cen w ogóle nie sposób uniknąć także podwyżki za śmieci” – pisze zarząd związku międzygminnego.

Osobnym problemem jest utylizacja zebranych z gmin odpadów. Stąd pomysł na budowę w Łobzie nowoczesnej biogazowni. Obecnie stosowana metoda utylizacji tego rodzaju odpadów jest nie tylko uciążliwa dla środowiska, ale również i droga.

Na ostatnim zgromadzeniu delegaci gmin należących do CZG R-XXI, podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do spółki córki działki, na której powstanie instalacja do przetwarzania odpadów biodegradowalnych i zielonych.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko – dodaje.

Fermentacja będzie odbywała się w hermetycznie zamkniętej komorze fermentacyjnej. Projektowanie i budowa już w 2023 roku. Zakończenie inwestycji za trzy lata. Przyszła biogazownia będzie produkowała ciepło, prąd i gaz. Prąd będzie wykorzystany na własne potrzeby biogazowni. Natomiast gaz uzyskany w procesie utylizacji odpadów będzie częściowo wykorzystany jako paliwo do ciężarówek wożących odpady.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@?
2023-03-10 11:51:19
Co na to twój psychiatra?
@?
2023-03-10 10:37:27
Na sama mysl o weglu masz wylacznie lęki, czy rowniez moczysz sie w nocy?
Kiedys ludzie
2023-03-10 08:45:06
robiac wiosenne porzadki po prostu spalali resztki w ognisku, a uzyskanym popiolem uzyzniali glebe. Nikt tego nigdzie nie wozil. Potem przyszedl ekoswir i zarzadzil, ze ognisko na ogrodku morduje planete i gnijace odpady trzeba wozic w te i wew te do instalacji "uciazliwych dla srodowiska i drogich". Ekoswiryzm to regres w rozwoju ludzkosci i trzeba te bande jak najszybciej pogonic inaczej oni nas zamecza.
?
2023-03-10 08:36:46
ale jak to tak bez rakotworczego wungla? jak zyc , bez smogu, pylicy ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA