sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Clean Ocean z amerykańskim LNG

Clean Ocean z amerykańskim LNG

Clean Ocean z amerykańskim LNG
Data publikacji: 2017-05-26 14:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:23
Wywietleń: 2141 260076

Zbiornikowiec LNG „Clean Ocean” spodziewany jest 7 czerwca w Świnoujściu. Statek płynie z amerykańskiego terminalu Sabine Pass (w stanie Luizjana). To pierwszy transport do Polski i tego rejonu Europy skroplonego gazu ziemnego z USA.

Terminal Sabine Pass należy do Cheniere Energy – obecnie jedynego eksportera amerykańskiego LNG.

– Kupiliśmy ten gaz po dobrej, atrakcyjnej cenie – mówił pod koniec kwietnia Maciej Woźniak, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

To pierwsza zawarta transakcja otwartego w lutym 2017 r. biura handlowego PGNiG w Londynie.

Wiceprezes PGNiG zapowiadał, że amerykański gaz ma być transportowany gazowcami ze sferycznymi zbiornikami, ale – jak się okazuje – pierwsza dostawa przypłynie inną jednostką.

Na 7 czerwca w świnoujskim porcie zewnętrznym awizowany jest gazowiec „Clean Ocean”. Został zbudowany w 2014 roku. Ma długość 289 m, a szerokość – 46 m. Należy do floty greckiej firmy Dynagas.

Dodajmy, że PGNiG zapowiedział na lipiec kolejną dostawę spotową LNG (poza długoterminowym kontraktem katarskim) do terminalu w Świnoujściu.

(ek)

Fot. www.dynagas.com

Komentarze

:)))
Prokremlowskie trolle w akcji! Putin mówi o was "gawnojedy". Gaz z terminalu nie jest droższy. To, co dochodzi do odbiorców, to mieszanka. Poza tym bezpieczeństwo nie ma ceny.
2017-05-28 14:41:56
Do Joan
Wiesz, że dzwoni ale nie wiesz w którym kościele. Jako, że statek przypływa załadowany to ma zbiorniki balastowe puste i nie musi "płukać" (wymieniać wód balastowych). Szczegóły w konwencji BWM
2017-05-27 12:12:14
MAT
Nie no, mazut jest za darmo. Ty zaplacisz za transport.
2017-05-26 23:21:59
Bosman
Tak, ten statek plukal zbiorniki balastowe w oklicach Polski. I stad te sniete ryby. A bylo to 7 czerwca 2017 roku.
2017-05-26 23:11:22
Drogo
Moim zdaniem ten gaz obojętnie czy z Kataru czy z USA jest sporo droższy od tego rosyjskiego sprowadzanego rurociągiem. Transport z drugiego końca świata takiego ładunku nie jest tani, obsługa w gazoporcie, asysta holowników, służb zabezpieczenia itp. tez kosztuje, ale to przecież nie ważne. Niemcy są narodem praktycznym i właśnie dlatego bogatym. Sprowadzają gaz z Rosji najpierw powstał Nord Stream 1 teraz będzie Nord Stream 2. Czy gospodarki niemieckiej nie stać na budowę o wiele większego nowocześniejszego gazoportu niż ten w Świnoujściu? Z pewnością stać, ale oni umieją liczyć i dlatego sprowadzają gaz rurociągami a nie statkami....
2017-05-26 23:02:06
Joan
Kto ponosi koszty paliwa statku? Jakie są opłaty portowe dla świnoujścia od tony? Statek ma draft 11,6m i jest 105.000 tony Czy statek płukał zbiorniki balastowe w okolicach Polski? Jakie są polskie przepisy portowe w tej kwestii?- chodzi o to by nie mieszać organizmów z wody z różnych akwenów, ponieważ dochodzi do wyniszczenia środowiska przez nowe organizmy - w USA kapitan za problemy idzie do więzienia...a.jak jest w Polandii? Rozlazle wszystko i degremgolada?Nikt nie odważy sie? A skąd dziš były śnięte ryby koło gazoportu? Czy w Polsce za zanieczyszczanie środowiska kapitan może być w więzieniu?
2017-05-26 21:40:38
tyle, że do tej
dobrej ceny trzeba dodać koszty transportu, niedobre zapewne skoro sza o tym...