PGE Energia Ciepła odniosła sukces w aukcji na premię kogeneracyjną. To pierwszy krok do budowy nowoczesnej jednostki gazowej w Szczecinie, która zastąpi kotły węglowe w Elektrociepłowni Pomorzany.
Elektrociepłownia Pomorzany jest największym źródłem w szczecińskim systemie ciepłowniczym. Obecnie pracują tam dwa kotły węglowe o łącznej mocy elektrycznej 134 MWe i mocy cieplnej 180 MWt. W ramach niezbędnej transformacji energetycznej zakładu będą one stopniowo wycofywane. Zgodnie z planem powinny być wyłączone do 2030 roku. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego systemu ciepłowniczego, PGE Energia Ciepła, wpisując się w trend transformacji energetycznej polskiego ciepłownictwa, konsekwentnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania.
– Nowa jednostka kogeneracyjna na terenie Elektrociepłowni Pomorzany będzie wyposażona w silniki gazowe, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie produkcją i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery – powiedział Jarosław Biskup, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie. – To kluczowy projekt, który rozpoczyna pierwszy etap działań naszej spółki na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw ciepła mieszkańcom Szczecina po zakończeniu procesu dekarbonizacji, czyli po roku 2030.
Budowa nowych jednostek kogeneracyjnych w EC Pomorzany o mocy cieplnej ok. 23 MWt oraz mocy elektrycznej ok. 24 MWe jest na etapie przygotowań do realizacji. Projekt uzyskał już wsparcie finansowe. PGE Energia Ciepła wygrała ostatnią w 2024 roku aukcję na premię kogeneracyjną, co znacznie przyspieszy przedsięwzięcie.
Nowa inwestycja w Elektrociepłowni Pomorzany wpisuje się w ogólnopolską strategię dekarbonizacji jednostek wytwórczych Grupy PGE i stanowi ważny krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej regionu Pomorza Zachodniego.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie również dystrybuuje ciepło do klientów końcowych. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji, od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.
PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w mieście. Wytwarzane w oddziale ciepło pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji. W skład oddziału wchodzą: Elektrociepłownia Szczecin i Elektrociepłownia Pomorzany oraz system ciepłowniczy w Gryfinie.
(ek)