Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Gaz-System i Polskie LNG połączone

Data publikacji: 2021-04-02 11:35
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-02 18:58
Gaz-System i Polskie LNG połączone
Gaz-System jest właścicielem terminalu LNG w Świnoujściu, do którego 1 kwietnia dotarła ósma w tym roku dostawa skroplonego gazu ziemnego. Metanowiec „Al Hamla” dostarczył ok. 120 mln m sześc. tego surowca. To już 121. dostawa LNG od początku istnienia świnoujskiego terminalu. Fot. Piloci Morscy Szczecin/Twitter  

Spółki Gaz-System i Polskie LNG 31 marca br. dokonały połączenia. Głównym celem przeprowadzonego przez Gaz-System procesu integracji podmiotów jest zwiększenie efektywności zarządzania procesami inwestycyjnymi, które do czasu połączenia spółki realizowały odrębnie.

Taki ruch był od dawna zapowiadany. Już w październiku ubiegłego roku obie spółki podpisały porozumienie w sprawie planu ich połączenia.

– Dotychczasowe przedsięwzięcia i działalność Polskiego LNG SA będą kontynuowane przez Gaz-System jako następcę prawnego tej spółki – poinformował Gaz-System.

Dodajmy, że połączenie nastąpiło na podstawie artykułu 492 § 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku Polskiego LNG na Gaz-System.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Obecnie trwa budowa kilkunastu nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz tłoczni w Kędzierzynie Koźlu, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą i Słowacją. Projektowane są gazociągi lądowe, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z krajowym systemem przesyłowym. Prowadzona jest rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, w wyniku której o ponad połowę zwiększą się zdolności regazyfikacyjne tego obiektu.

Spółka realizuje także jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju – projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej i trzech tłoczni gazu.

(ek)

Komentarze

zmartwionny Neptun ?
2021-04-02 18:52:22
Oby tylko ten przyszly Tunel... sie pozniej "nie zawalil" - jak tak Wielkie i Ciezkie Statki wplywac beda do Portu... ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ