Środa 16 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Gaz popłynie do nowych bloków Elektrowni Dolna Odra. Jest decyzja wojewody

Data publikacji: 2021-05-10 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-17 12:47
Gaz popłynie do nowych bloków Elektrowni Dolna Odra. Jest decyzja wojewody
Przyszły gazociąg wiodący do Elektrowni Dolna Odra będzie miał układ włączeniowy m.in. do budowanego obecnie gazociągu Goleniów – Lwówek. Fot. GAZ-SYSTEM  

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla budowy gazociągu przyłączeniowego do dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW, budowanych w Elektrowni Dolna Odra. Jest to jedno z trzech kluczowych pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy.

Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą przesyłową operatora GAZ-SYSTEM. Realizacja tej inwestycji pozwoli na produkcję energii elektrycznej z niskoemisyjnego paliwa gazowego, z korzyścią dla środowiska i jakości powietrza w regionie.

Bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra

– Budowa bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach transformacji energetycznej polskiej gospodarki – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes spółki GAZ-SYSTEM. – Dzięki przyłączeniu gazowemu, które realizuje GAZ-SYSTEM, nowe bloki gazowe w tej elektrowni będą mogły być zasilane gazem dostarczonym gazociągiem Baltic Pipe oraz przez terminal LNG w Świnoujściu. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji, tj. przyłączenia do sieci gazowej i budowy dwóch bloków wytwórczych, ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zasilania w energię mieszkańców województwa zachodniopomorskiego.

Budowa gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra

Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy 700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie w gminach: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest niezbędnym etapem do otrzymania pozwolenia na budowę przyłączenia i rozpoczęcia prac w terenie.

Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym (zlokalizowanym w miejscowości Przywodzie) do istniejącego gazociągu Szczecin – Lwówek oraz budowanego gazociągu Goleniów – Lwówek. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.

Prąd dla 2,5 mln gospodarstw domowych

Zakończenie budowy gazociągu planowane jest na drugie półrocze 2023 r.

Projekt budowy dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na rosnące w energetyce zapotrzebowanie na gaz ziemny jako paliwo przyjazne środowisku. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji – budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego – ma również strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o niskoemisyjne źródło. Prąd produkowany w nowych blokach w Elektrowni Dolna Odra pokryje zapotrzebowanie 2,5 miliona gospodarstw domowych.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo
2021-05-17 12:45:21
Najważniejsze że pozbywamy się wreszcie tego trującego węgla.
Rozkład państwa
2021-05-11 15:16:04
@2021-05-10 15:11:43 Przyszłych pokoleń? Którego narodu? Bo chyba nie tego, który własnych bogactw nie potrafił wykorzystać dla wzmocnienia swojej pozycji, a nawet przeznaczył biliony, żeby to dobro zaniedbać, a swoją pozycję zmarginalizować. Historia zna los narodów, na ziemi których były/są surowce energetyczne, których tubylcy nie potrafili wykorzystać w swoim zakresie. Nawet demokrację im tam powprowadzano i to tanim kosztem, bo za pomocą obcego wojska.
@Rozkład państwa
2021-05-10 15:11:43
Nasze zasoby surowców energetycznych (węgiel) pozostaną pod ziemią dla przyszłych pokoleń
Rozkład państwa
2021-05-10 13:56:20
Polacy to chyba jedyny naród na świecie, który na życzenie innych państw porzuca własne złoża energetyczne na rzecz importowanego surowca energetycznego uzyskując w zamian "czyste powietrze" i bilionowy rachunek do uregulowania za transformację systemu energetycznego, której efektem będzie ubóstwo energetyczne kraju. Śpijcie dalej!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ