Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Sylwester Chruszcz krytykuje plan władz Szczecina

Data publikacji: 2020-11-21 16:33
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-08 22:15
Sylwester Chruszcz krytykuje plan władz Szczecina
 

Budowa nowego źródła ciepła, w jaką chce zaangażować się miasto Szczecin, będzie oznaczała konieczność albo zamknięcia elektrociepłowni Pomorzany albo elektrociepłowni Szczecin - alarmuje Sylwester Chruszcz, p.o. dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra Polskiej Grupy Energetycznej. To jego reakcja na projekt uchwały zakładający przystąpienie miasta do spółki New Cogen, która ma stworzyć w ciepłowni Dąbska "jednostkę kogeneracyjną". Miasto odpowiada: ta inwestycja jest potrzebna i proekologiczna, a krytyka naszych działań to próba odwrócenia uwagi od problemów w ZEDO. Jednocześnie magistrat dodaje, że PGE pozostaje dla niego ważnym partnerem. 

Miasto chce objąć udziały

Kogeneracja oznacza wytwarzanie jednocześnie energii i ciepła. Czyli - redukcję emisji zanieczyszczeń. Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, w uzasadnieniu projektu uchwały przekonuje, że nowe kogeneracyjne źródło energii przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, poprawy warunków życia mieszkańców, ochrony środowiska i przyrody. 

Miasto chce objąć 12 000 udziałów New Cogen (należącej do grupy kapitałowej E.ON) na kwotę 6 milionów złotych. Zakłada, że te środki zwrócą się, w postaci otrzymywanej dywidendy, do 2028 roku.

Jednak zdaniem S. Chruszcza ten ruch nie ma sensu, bo źródeł ciepła jest w naszym mieście wystarczająco dużo. 

- Przyjęcie tej uchwały będzie oznaczało zamknięcie albo elektrociepłowni Pomorzany albo elektrociepłowni Szczecin - ostrzega. - A także utratę setek miejsc pracy dla mieszkańców Szczecina i okolic. 

Sylwester Chruszcz apeluje do radnych

W apelu do radnych, aby głosowali przeciwko uchwale, S. Chruszcz wylicza inne konsekwencje jej przyjęcia: podwyższenie cen ciepła, zmniejszenie bezpieczeństwa dostaw ciepła, brak zamówień dla firm świadczących usługi na rzecz Elektrociepłowni Szczecińskich PGE i w rezultacie pogorszenie ich sytuacji ekonomicznej. 

W apelu przeczytamy: "Od momentu połączenia prawo i lewobrzeża Szczecina, prowadzona polityka dystrybutora ciepła - Szczecińskiej Energetyki Cieplnej - polega na permanentnym zmniejszeniu czasu wykorzystywania mocy w przyłączonych źródłach wytwórczych należących do PGE. Pomimo tego, że Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany są urządzeniami kogeneracyjnymi, a więc dużo mniej emisyjnymi i bardziej efektywnymi niż kotły węglowe spółki SEC w ciepłowni Dąbska, są one obciążane w ostatniej kolejności przez dystrybutora ciepła. Taka sytuacja zdecydowanie wpływa na cenę ciepła z tych jednostek, a tym samym wyższy koszt ciepła dla mieszkańców miasta. Taka strategia spółek z grupy kapitałowej E.ON. pozwala z dużą pewnością stwierdzić, że po wybudowaniu nowego źródła ciepła, aktywo to przejmie wolumen produkcji instalacji PGE. Sytuacja ta doprowadzi do nierentownej pracy obu elektrociepłowni PGE, gdzie pracuje ponad 350 mieszkańców Szczecina i okolic. Wystąpi konieczność zamknięcia jednej z nich i utrata setek miejsc pracy". 

S. Chruszczowi nie podoba się także to, że miasto chce wspierać obcy kapitał w czasach, gdy to polskie podmioty gospodarcze potrzebują pieniędzy. 

- Skutki pandemii COVID-19 będą jeszcze długo odczuwalne dla polskiej gospodarki, w tym także energetyki - ocenia. - Od radnych miasta Szczecin winno oczekiwać się pogłębionej oceny planowanego wsparcia inwestycji i wspierania lokalnego, polskiego kapitału.

Miasto odpowiada

Miasto widzi te sprawy inaczej.  

- Moment, w którym pojawia się takie stanowisko nie jest przypadkowy - komentuje Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. - Jak wiadomo, w Zespole Elektrowni Dolna Odra trwa pogotowie strajkowe przeciwko, zapowiadanym zwolnieniom grupowym oraz planom PGE związanym z odłączaniem elektrowni ze struktur PGE S.A. Plany te zostały zapowiedziane wcześniej niż informacja o przystąpieniu miasta do spółki energetycznej New Cogen. W naszej ocenie apel ma bezpośredni związek z tym, że związki zawodowe ogłosiły referendum strajkowe. W ten sposób, próbuje się przerzucić na miasto Szczecin swoje problemy związane z niezadowoleniem załogi i odwrócić uwagę od sytuacji ZEDO.  Dodajmy, że dzięki inwestycji spółki New Cogen Szczecin zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się tym samym ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła dla naszego miasta. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne.

Po tym pierwszym komentarzu ze strony miasta w sobotę pojawił się jeszcze jeden. Oto jego treść: "Elektrociepłownia budowana przez New Cogen zredukuje wyłącznie ilość ciepła wytwarzanego z węgla przez SEC w ciepłowni Dąbska, co jest elementem ważnego dla miasta programu obniżania szkodliwych emisji i poprawiania jakości powietrza w Szczecinie. Ilość ciepła kupowanego z PGE nie zmniejszy się, a w zależności od zapotrzebowania, może się nieznacznie zwiększyć. Źródła PGE w Szczecinie są i pozostaną istotnym elementem systemu ciepłowniczego Szczecina, a PGE jest naszym ważnym partnerem". ©℗

Alan Sasinowski

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rafał.
2021-02-08 21:58:18
Sylwek, czy wiesz ze na zewnątrz jest -12 , a 100 tys. ludzi nie ma ogrzewania? Specjalista od energetyki się znalazł, Wikipedia to za mało .
OBSERWATOR
2020-11-23 08:53:36
...warto tu przypomnieć, że przy spalaniu gazu w atmosferę wprowadza się trujące związki azotu !!! I jeszcze jedno,,, a gdzie tu jest interes Polski , czy Szczecin jest już niemiecki . Te i inne informacje trzeba przypomnieć radnym i P. Krzystkowi. W ostatnich wyborach głosowało na pana p. Prezydencie ponad 100tys. mieszkańców Szczecina. w tej liczbie jest dużo osób bez pracy. Na tym trzeba się skupić, czyż nie....Żółta karta się zbliża co raz szybciej... Pozdrawiam. P.S. Hejt = cenzura, proszę używać słownictwa polskiego.
Pilip
2020-11-22 17:29:35
Ale będzie kolejna rada nadzorcza z udziałem człowieka z magistratu.
***** ***
2020-11-22 15:50:25
Wolę płacić Niemcom niż poznaniakom. Dlaczego ZCH Police wolały wybudować linię przesyłową gazu do Niemiec niż bulić frycowe zdzierusom z pyrlandii ? Rypią nas centrale z krainy podziemnej pomarańczy aż miło, PRĄD, GAZ, PKP.... Walić Poznańskie Spółki!
Hejt Stop!
2020-11-22 15:46:07
Po panowaniu Krzystka Szczecin długo się jeszcze nie pozbiera nawet gdyby trafił się nam naprawdę mądry prezydent...
ADAMS
2020-11-22 14:09:10
W Szczecinie spółka Nord Stream górą.
@rek
2020-11-22 12:54:55
Chruszcz szuka kozła ofiarnego na którego można zwalić panujący bałagan w PGE i planowane zwolnienia pracowników.
SromotnikBezwstydny
2020-11-22 12:45:04
Popieram wolę Pana Prezydenta Krzystka i jego decyzję o przestawieniu ciepłowni Dąbska z węgla na gaz. To mądre postanowienie.Spalanie co roku tysięcy ton wegla i miału węglowego to trucie mieszkańców 250 tysięcznego Prawobrzeza! Najwyzszy czas powiedzieć :STOP! Różne Chruszcze mogą paplać, szczekać a karawana postępu - jedzie dalej!!!
spraw
2020-11-22 12:37:14
Hańba dotacje dla obcych ,brak wsparcia dla Polskich podmiotów przez elite donosicieli. Takich wybieracie
Grzesiek
2020-11-22 12:27:36
Niecałe 9 MWt mocy to kropla w morzu potrzeb. Nie wpłynie to decydująco na rynek energii. Ogrzanie wody do mycia dla Szczecina wymaga mocy ok. 30 MWt. A pan Chruszcz jest architektem. Zapewne te liczby mu nic nie mówią.
Teraz Niemcy.
2020-11-22 11:32:34
No to zaczęło się. Niemcy powoli przejmują strategiczne gałęzie gospodarki. Zarobią niemieckie firmy. Kto za tym stoi ? Oczywiście , że nie prezydent Krzystek. Jest taka proniemiecka partia w Polsce , a w niej ludzie , którzy chcą być bogatymi i mieć wysokie i dobrze płatne stanowiska w Brukseli. Coś za coś. Pan marszałek Geblewicz rozpoczął długi marsz śladami Tuska.
***** ***
2020-11-22 10:23:08
Chruszcz, włosy zapuściłeś ? Załóż skinie czapkę, czapkę załóż skinie, OJOJ !
młot na ekoświrów
2020-11-21 23:58:52
Mieszkańcom Szczecina przypomnę, że mamy już jedną miejską "potrzebną i proekologiczną" kogeneracyjną inwestycję. To spalarnia śmieci. Co dzieje się z ceną wywozu śmieci każdy widzi (i dalsze podwyżki są zapowiadane).
@E.ON
2020-11-21 20:12:08
Jeden z udziałowców koncernu Nord Stream.
Zak
2020-11-21 19:48:54
KO chce przekazac niemcom 6 mln.A na pogotowie ratunkowe w Szczecinie nie ma pieniedzy!
Tak nie powinno być
2020-11-21 19:15:37
Zysk nie pojedzie do Niemiec. Zysku nie będzie, bo zjedzą go zwalniani pracownicy z ZEDO
Tak powinno być
2020-11-21 19:01:27
Najważniejsze, że zysk pojedzie do Niemiec!
Pythajnick
2020-11-21 18:52:54
Czy ten pan ma jakieś podstawy wiedzy z zakresu elektroenergetyki?
E.ON
2020-11-21 18:40:59
E.ON SE – spółka energetyczna z siedzibą w Düsseldorfie To tak dla uzupełnienia.
bez trampka
2020-11-21 18:27:57
Konkurencja na rynku jak najbardziej na TAK. I jak najwięcej takich prywatnych podmiotów. Tylko że w Polsce bardzo często działa to na zasadzie haraczu i korupcji. Obsadzanie stołków w radach nadzorczych poltykierów miejskich itp. Z drugiej strony być zakładnikiem spółki PGE tak mocno upolitycznionej i tak skostniałej że aż śmierdzi upadkiem. W myśl zasady trochę ciasny ale własny. Ciężkie wybór? Nie sądzę. Jak pokazuje "zardzewiała stępka" w szczecińskim porcie oddanie się władzy głupiej ale narodowej nie jest zbyt mądre zwłaszcza kiedy kandydaci jedynej słusznej partii przegrywają w wyborach w Szczecinie.
Pytam
2020-11-21 17:04:22
Co Chruszcz zrobił dobrego dla tego miasta? Tylko słowa i dobre chęci
Kserox
2020-11-21 17:02:48
Obrońca węgla w osobie Chryszczatą. Nie liczy się zdrowie mieszkańców, czyste powietrze, liczy się interes PGE
W uzupełnieniu
2020-11-21 16:51:37
Warto uzupełnić artykuł o dzisiejsze wypowiedzi p. Chruszcza na Twitterze skierowane do p. prezydenta: " Czy łączna moc cieplna w Szczecinie przekracza zapotrzebowanie na ciepło i można optymalizować dostępne obecne źródła wytwórcze zamiast budować nowe jednostki ciepła i angażować budżet mieszkańców miasta? Czy ukończone w porozumieniu z Panem, nowoczesne modernizacje - EC Szczecin (kocioł biomasowy, budżet 438 mln) - EC Pomorzany (dostosowanie do BAT, budżet 220 mln) mają być zaprzepaszczone, co pogorszy bezpieczeństwo energetyczne miasta? Czy ma Pan świadomość, że niebezpieczny pomysł pana doradców, skutkować będzie zwolnieniami do 350 pracowników Grupy PGE w szczecińskich EC. To także bankructwo polskich dostawców, w tym szczególnie biomasy z naszego regionu? Czy w jakimkolwiek mieście prezydent miasta, np. niemieckiego, wspomagałby finansowo obcy podmiot posiadając własne, wystarczające źródła ciepła? Co gorsza, to wprost prowadziłoby do wzrostu cen ciepła dla jego mieszkańców! Zapewne pamięta Pan blackout w Szczecinie w 2008. Czy ma Pan świadomość, że nowoczesne elektrociepłownie Grupy PGE w Szczecinie wytwarzają również prąd (kogeneraracja), który zapewnia pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w mieście?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA