Piątek 07 października 2022r. 
REKLAMA

Fundusze przekażą 14 mln zł

Data publikacji: 2022-09-22 16:47
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-26 13:45
Fundusze przekażą 14 mln zł
W spotkaniu wzięli udział prezesi WFOŚiGW: w Szczecinie – Marek Subocz, w Zielonej Górze – Mariusz Herbut, we Wrocławiu – Łukasz Kasztelowicz, w Opolu – Aleksandra Drescher oraz w Katowicach – Tomasz Bednarek, a także wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, poseł Artur Szałabawka i wojewoda Zbigniew Bogucki. Fot. WFOŚiGW  

Pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działających w dorzeczu Odry, przekaże łącznie 14 milionów złotych w formie dotacji na zarybianie. W czwartek, 22 września, na szczecińskiej Łasztowni prezesi WFOŚiGW w Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu i Katowicach ogłosili porozumienie w ramach programu „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry”.

W spotkaniu wzięli też udział: Małgorzata Golińska – sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, poseł Artur Szałabawka oraz wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

– Celem jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry między innymi poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej – powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska. – Przyczynią się one do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki oraz ich skuteczniejszej ochrony

Wojewoda dodał, że program przyczyni się do przywrócenie populacji ryb i odbudowy ekosystemu Odry sprzed kryzysu oraz jej walorów przyrodniczych. Podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w ratowaniu rzeki przed zanieczyszczeniem.

– Wyłowiliśmy blisko 170 ton ryb i mięczaków i tym samym zapobiegliśmy wtóremu zakażeniu rzeki – mówił Zbigniew Bogucki. – Wyrazy uznania kieruję do strażaków – zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, żołnierzy WOT i wojsk operacyjnych, funkcjonariuszy policji oraz pracowników administracji zespolonej, samorządowców nadodrzańskich, pracowników Wód Polskich, Polskiego Związku Wędkarskiego, rybaków oraz wędkarzy zaangażowanych w usuwanie skutków zanieczyszczenia Odry.

W ramach programu dofinansowane będzie zarybianie zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi jego konieczność, w tym m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego, odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu flory i fauny związanych z namnażaniem ryb i skorupiaków, a także monitoring ssaków żyjących w ekosystemie Odry. Działania – o ile korzystnie wpłyną na główny nurt – będzie można prowadzić także na dopływach.

– Odra łączy – nie tylko mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale całej zachodniej Polski – podkreślił Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie. – Jako Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reagujemy na nadzwyczajną sytuację zagrożenia naszej rzeki i przekazujemy środki na ochronę odrzańskiej przyrody. Będą to dotacje w wysokości 100 proc. dla jednostek, które są uprawnione do zarybiania wód. Szczeciński Fundusz przeznacza trzy miliony złotych na odbudowę ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry.

Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry, zaplanowano na lata 2022-2025. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fin
2022-09-26 13:44:19
Dość tych uroczystych wręczania milionów w błoto. Wojewoda PiS , zmień barwy partyjne. ......Najpierw trzeba stwierdzić co było przyczyną a potem kuźwa do roboty
Nie wierzę...
2022-09-23 05:44:42
A potem znowu KGHM albo ktoś podobny wywali ścieki do rzeki, ryby wymrą, to się zarybi i tak da capo al fine? Zacząć trzeba od instalacji automatycznego monitoringu, weryfikacji pozwoleń na odprowadzanie ścieków, likwidacji dzikich zrzutów i budowy oczyszczalni u trucicieli (w tym odsalarni wód pokopalnianych), a jak to się już zrobi, to wtedy będzie sens zarybiać.
A gdzie sa i beda ??
2022-09-22 21:16:50
W Szczecinie i Szczecinskim... OCZYSZCZALNIE wszelkiego rodzaju Niebezpiecznych dla Czlowieka i Natury... Sciekow i Wy-ciekow... ??
Konkrety prosze...??
2022-09-22 21:06:57
A w jaki s-po-sob rzekomo "Uratowano Odre" w Szczecinskim - przed dalszym za-Nieczyszczeniem... ??
kto wyjaśni ???
2022-09-22 19:09:33
"Nienaturalne ładunki soli musiały powstać w górnym biegu rzeki. (...) znajduje się tam wiele zapór, gdzie praktycznie nie występuje wymiana wody, zwłaszcza przy obecnych niskich jej stanach. Jeśli silnie zasolona, ciepła i bogata w składniki odżywcze woda, tak jak ta pochodząca ze zrzutów przemysłowych, miałaby dłuższy czas zalegać w takich zbiornikach, byłoby to równoznaczne z bioreaktorem do hodowli tego typu glonów - wyjaśniał dr Jan Köhler ekspert od glonów w IGB. PIS na tym nie zależy !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA