piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Fosfan: bęben przeniesiony

Fosfan: bęben przeniesiony

Fosfan: bęben przeniesiony
Data publikacji: 2015-10-02 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2431 25582

W niedzielę przed godz. 13 wielki dźwig przeniósł nowy bęben do obiektu Fosfanu, w którym odbywa się suszenie (przy granulacji nawozów). Operacja nie była łatwa. Udało się za drugim podejściem (ek).

Fot.: Fosfan SA

***

 

Wcześniejsza informacja:

Aż trzy dni potrzeba na zmontowanie ogromnego dźwigu, który przeniesie nowy, 35-tonowy bęben do suszarni Fosfanu. Szczecińska spółka kończy właśnie modernizację procesu suszenia, niezbędnego przy granulacji nawozów rolniczych i ogrodniczych.

- Inwestycję, podzieloną na trzy etapy, rozpoczęliśmy w 2011 roku - informuje Rafał Kot, dyrektor ds. techniczno-produkcyjnych w Fosfanie, częściowo odpowiedzialny za to zadanie. - Ostatnim etapem była wymiana suszarni, a ściślej - trzech jej elementów. Teraz wymieniamy ostatni, największy, czyli bęben.

Nowa suszarnia ma 3 m średnicy i 30 m długości. Sam bęben, ważący 35 ton, ma długość ok. 21 m. Stary zdemontowano we wrześniu. Nowy zostanie posadowiony w niedzielę. Podniesie go z placu i włoży przez dach ogromny gąsienicowy dźwig, który przyjechał do Szczecina w częściach - na 24 tirach. Od piątku jest składany.

- To jeden z większych żurawi w Polsce, ma 650 ton udźwigu, a wysięg ok. 70 metrów - mówi R. Kot. - Przyjechał spod Gdańska. Planujemy, że w niedzielę wykona swoją pracę, a później znów trzy dni będą go demontować.

Nowa suszarnia ma być uruchomiona pod koniec października.

Cała inwestycja kosztowała 2,6 mln zł. W pierwszym etapie (wymianie palnika pieca na nowocześniejszy) firmie udało się pozyskać 360 tys. zł dofinansowania z RPO. Pozostałe koszty pokryto ze środków własnych.

- Celem modernizacji było obniżenie zużycia gazu i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - dodaje dyrektor Kot. - Już po dwóch etapach zużycie gazu spadło o 11 proc., co oznacza 700 ton mniej wyemitowanego dwutlenku węgla rocznie. Kolejne 200 ton ubędzie dzięki wymianie suszarni.©℗

Tekst i fot. (ek)

Fosfan: bęben przeniesiony Fosfan: bęben przeniesiony Fosfan: bęben przeniesiony Fosfan: bęben przeniesiony Fosfan: bęben przeniesiony

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy