środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Firmy planują zatrudniać Ukraińców

Firmy planują zatrudniać Ukraińców

Firmy planują zatrudniać Ukraińców
Data publikacji: 2017-02-17 21:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1169 215353

39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców. Coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji – wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".

W opublikowanym przez Work Service raporcie podkreślono, że pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 r., nadal 33 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników.

– Już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy – zaznaczono w badaniu.

Z badania wynika, że pracowników z Ukrainy najczęściej poszukują duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób, które prowadzą masowe rekrutacje. W tej grupie niemal co druga firma (49,1 proc.) obsadzając stanowisko niższego szczebla, planuje sięgnąć po pracowników z innych krajów niż Polska. Wyraźne niedobory kadrowe są widoczne również w branży produkcyjnej, w której niemal 56 proc. pracodawców deklaruje chęć zatrudniania cudzoziemców. Z kolei pracodawcy z branży handlowej i usługowej – wynika z badania – rozważają rekrutację pracowników z Ukrainy odpowiednio w 38,9 proc. i 33,8 proc. przypadków.

Zdaniem prezesa Work Service Macieja Wituckiego po raz pierwszy od przemian wolnorynkowych Polska tak wyraźnie odczuwa niedobory kadrowe.

– Już dziś możemy wyszczególnić całe sektory gospodarki, które miałyby duże trudności z ciągłością realizacji zamówień bez udziału pracowników zza granicy. Z naszych najnowszych badań wynika, że aż 39 proc. firm planuje rekrutacje Ukraińców, ze względu na braki kandydatów na rodzimym rynku pracy – stwierdził.

W badaniu Work Service zwrócono uwagę, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować nowy trend związany z chęcią zatrudniania pracowników z Ukrainy na stanowiska wymagające kwalifikacji.

– Rekrutacje na pracowników średniego szczebla stanowią już dziś ponad 28 proc. zgłaszanego zapotrzebowania na kandydatów zza granicy – podkreślono.

(pap)

Fot. Aneta SŁABA (arch.)

Komentarze

Strefy ekonomiczne - getta wyzysku.
Zlikwidować "strefy ekonomiczne" jako niezgodne ze SPRAWIEDLIWOŚCIĄ RYNKOWĄ. Gromadzą się tam przybysze bez żadnych wymagań socjalnych co jest niezgodne z PRAWAMI CZŁOWIEKA. Francja czy Szwecja ma problem z tymi co nic nie robią i żądają utrzymania w dobrobycie. W Polsce natomiast mamy zalew tych co niczego nie wymagają tylko warunków do przeżycia za minimalne wynagrodzenie z własnej pracy. Ta pracowitość jest chwalebna, ale taka postawa to podstawa do wyzysku i takie np. "strefy ekonomiczne" są w istocie TUCZARNIAMI obcych firm i ośrodkami koncentracji obcej siły roboczej. Zjawisko jako całość jest szkodliwe dla polskiego rynku pracy, a więc i dla Polski. Terytorium Polski służy tylko za miejsce uprawiania procederu wyzysku, a polski obywatel, ani skarb państwa nie wiele z tego ma (zwolnienia z podatków). Skórka jest więc nie warta za wyprawkę .. czy jakoś tak. Barometry i inne statystyki nigdy nie podają ile razy w danej strefie była np. inspekcja pracy albo sanepid. Strefy ekonomiczne to są nasze getta wyzysku.
2017-02-22 23:29:35
daro
Na początku trzeba zadbać o Swoich o Polaków dać godne zarobki a nie poniżać ludzi
2017-02-21 07:09:19
Zachodnia Socjala,
I do pracy, tez za bardzo nie "PO-ganiaja"...! Nie mowiac juz o tym, ze i piwka sa lepszej jakosci ! A dodatkowo, jak sie jeszcze "PO-siedzi" pare godzin w roznych miejscach na roznych ulicach... jako rzekomy "Bulgar czy Rumun"... to juz calkiem "mala ameryka" ! I tylko zyc i "nie umierac" !!
2017-02-20 11:19:15
Antek,
Odp. do Anny... Ci co lezeli na ulicach czy w Altankach juz wczesniej w Polsce... teraz leza i dalej lezec beda... tak w Berlinie jak i w innych Krajach Zachodnich ! Bo tam wieksza jest Socjala...!!
2017-02-19 22:44:51
do Anny
Co Ty bredzisz? To 500+ nie jest w stanie wyrównać różnicy wynagrodzeń w Polsce i na zachodzie Europy. Poza tym jakość pracy, oferowanego tam socjalu i warunków życia w krajach starej UE jest nieporównywalnie wyższy od tego co Polska może zaoferować teraz i w przyszłości. Ile ty masz lat kobieto, pewnie 60-70+ i pojęcia nie masz jak wygląda praca i życie w zachodniej Europie.
2017-02-19 18:36:43
Anna
Należy wprowadzić zakaz pracy dla obcokrajowców, a naszych deportować. Nie może być tak, żeby się Polak za granicami męczył i był poniewierany, jak tu ma obecnie takie świetne perspektywy. Teraz, za Pisu,w końcu młodzi mają szansę na normalne życie. Np. pan Misiewicz. Młody, zdolny, nie ma wykształcenia, a jakie dobre prace w Polsce dostał. Czas żeby reszta Polaków wstała z ulic Berlina i przeniosła się do wygodnych mieszkań 500+ i na państwowe dobre posady. Nasz rząd powinien o to zadbać.
2017-02-19 08:45:01
Ja
A jak Ukrainiec na taxi bez badań lekarskich bez psychotestów bez znajomości miasta .pyta mnie gdzie szpital pan jest w Szczecinie!
2017-02-19 08:42:53
Do PO-nizszego komentarza... zabawne,
Tu nic nie jest zabawne - odnosnie obcych patriotow...! Zamiast BRONIC swojego Kraju w Rejonie Donbasu i Luganska oraz starac sie o odbicie i odzyskanie Krymu - to Oni wyjezdzaja...! A moze "chca" by tam w te Ich miejsca... PO-wysylac Polskich bezrobotnych ?? Gdy o WOLNOSC kazdego Narodu chodzi, to nie najwazniejsze sa zlotowki, dolary czy kielbasa... gdyz tylko Walecznych Czyn Swobode moze Zrodzic - VIVAT WALCZACA UKRAINSKA KLASA !!!
2017-02-19 01:19:04
@zabawne
To że nie ma młodych bo wyjechali za granicę do pracy to akurat wina PO i ZWYKŁEGO króla Europy albo jak kto woli prezydenta Europy od siedmiu boleści. Hahahah Trochę skruchy a nie szkalowania.
2017-02-18 22:03:15
Patriota
czyli nie opłaca się zatrudniać Patriotów ?
2017-02-18 18:54:01
zabawne
Nasi ukochani sąsiedzi pracują od dawna zastępując POLAKÓW w Hotelach np. Radison Blu, korporacjach taxi, budownictwie itp. Pracują jak Polacy na ZACHODZIE. Polak ucieka na Zachód a wschód do Polski. O taką Polskę walczyliśmy ? Halo PiS Panie ZWYKŁY prezesie który za nic NIE ODPOWIADASZ co Pan powie na los obcych patriotów ?
2017-02-18 18:53:03
Qwert
A co urząd pracy na to ? Mają bezrobotnych, więc wysłać ich tam a jak nie to zasiłek ,ubezpieczenie zawieśić ,zabrać ? Ale sprawdzić najpierw ile chce płaćić pracodawca polskim pracownikom i zagranicznym.
2017-02-18 10:21:10
UA
Polacy w Anglii wykonują pracę, której za taką stawkę nie chcą wykonywać tubylcy i to samo jest teraz w Polsce...
2017-02-17 23:11:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie