sobota, 04 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Elektrownia Dolna Odra będzie zasilana „błękitnym paliwem”

Elektrownia Dolna Odra będzie zasilana „błękitnym paliwem”

Elektrownia Dolna Odra będzie zasilana „błękitnym paliwem”
Data publikacji: 2020-03-24 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 1175 447860

Nowe bloki Elektrowni Dolna Odra będą w przyszłości zasilane gazem z Terminalu LNG w Świnoujściu. Konieczne jest do tego wybudowanie ok. 63 kilometrów gazociągu i stacji gazowej.

Spółki Gaz-System oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki temu nowo wybudowane w Starym Czarnowie bloki gazowo-parowe będą w przyszłości zasilane gazem z Terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycja wiąże się z wybudowaniem ok. 63 km gazociągu i stacji gazowej.

Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego, ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska prąd z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych (o wskaźniku emisyjności poniżej 550 kg/MWh, zgodnym z "Pakietem Zimowym" Unii Europejskiej). Początek eksploatacji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy ok. 1400 MW, zasilanych „błękitnym paliwem” planowany jest na IV kwartał 2023 r.

Gazociąg do Elektrowni Dolna Odra

Gaz ziemny będzie dostarczany z Terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejący gazociąg Szczecin - Lwówek oraz planowany Goleniów – Lwówek (w Przywodziu), projektowany w ramach Baltic Pipe. Na potrzeby przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m sześc./h.

Trasa gazociągu w całości będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie. Wstępna lokalizacja inwestycji została wyznaczona tak, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Przedsięwzięcie ma być realizowane na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa.

(mag)

Fot. PGE

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie