Dwa statki fosforytów po ok. 25 tys. t każdy przypłyną z Izraela do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA w marcu i kwietniu 2019 r. To efekt podpisanej w lutym br. umowy z holenderską firmą Israel Chemicals Ltd (ICL), która posiada kopalnie w Izraelu.
– Zawarcie tego kontraktu jest konsekwencją podjętej i skutecznie realizowanej strategii dywersyfikacji źródeł fosforytów, podstawowego surowca do produkcji nawozów wieloskładnikowych – zaznaczył prezes zarządu Grupy Azoty Police Wojciech Wardacki.
Statki ładowane będą w izraelskim porcie Ashdod i po 17 dniach mają dopłynąć do Polic. Spółka planuje kolejne zakupy fosforytów od firmy ICL w roku 2019. W ostatnich latach Grupa Azoty Police kupuje fosforyty z krajów Afryki i Bliskiego wschodu (głównie z Maroka, Senegalu, Algierii, Egiptu czy Izraela). Wybór dostawcy uzależniony jest od aktualnych potrzeb spółki oraz przedstawionych przez dostawców ofert od strony zakupowej, a od strony technicznej wymogów jakościowych i technologicznych produktów finalnych.
– Rynek producentów fosforytów jest ograniczony, dlatego pozostajemy w stałym kontakcie ze wszystkimi potencjalnymi dostawcami – dodał prezes Wardacki. Jak podkreślił, tak prowadzona odpowiedzialna polityka zakupowa to gwarancja bezpieczeństwa surowcowego.
Izrael jest także jednym z wiodących producentów soli potasowej, równie ważnej dla produkcji nawozów wieloskładnikowych. Dlatego policka spółka oraz Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory, które wchodzą w skład Grupy Azoty, prowadzą negocjacje z ICL w sprawie zakupu tego surowca. Ponadto gdańska fabryka w ramach nawiązanej współpracy prowadzi rozmowy na temat zakupu kwasu fosforowego.
Na początku lutego br. policka spółka podpisała trójstronną umowę z Ameropa AG (sprzedającym) oraz Somiva SA (producentem – kopalnią fosforytu), która gwarantuje zakładom dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów w Senegalu do 2021 roku i która zaspokaja tylko w części zapotrzebowanie Grupy na ten surowiec.
Dwa tygodnie wcześniej chemiczna spółka zabezpieczyła dostawy soli potasowej od białoruskiego dostawcy – JSC Belarusian Potash Company. Szacunkowa wartość kontraktu wyniosła ok. 130 mln zł, a surowiec będzie sprowadzany w pierwszym półroczu 2019 r.
kp
Fot. Elżbieta Kubowska