Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Droga S10 Szczecin – Piła. Ruszają przetargi na pierwsze trzy odcinki [FILM]

Data publikacji: 30 września 2023 r. 09:31
Ostatnia aktualizacja: 30 września 2023 r. 11:31
Droga S10 Szczecin – Piła. Ruszają przetargi na pierwsze trzy odcinki
– Droga ekspresowa S10 otworzy komunikacyjnie Pomorze Zachodnie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Fot. GDDKiA  

Dokładnie 113,4 km wynosi długość ośmiu odcinków trasy S10, na które szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetargi w ciągu najbliższych tygodni. Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłano już dokumentację przetargów na realizację trzech odcinków o łącznej długości 36,1 km: Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, Recz – Cybowo oraz Cybowo – Łowicz Wałecki.

– Droga ekspresowa S10 otworzy komunikacyjnie Pomorze Zachodnie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. – Kończy się żmudny etap prac przygotowawczych, podczas którego ustalony został przebieg trasy. Dzisiaj ogłaszamy przetargi, które wyłonią wykonawców drogi pozwalającej na wyjazd ze Szczecina w kierunku Stargardu i dalej: w kierunku Suchania, Recza czy Kalisza Pomorskiego. Zgodnie z deklaracjami, łączymy Polskę siecią spójnych dróg szybkiego ruchu. Zyskuje na tym każdy region naszego kraju, również Pomorze Zachodnie.

Realizacja inwestycji, zapisanej w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, planowana jest w formule Projektuj i buduj. Zgodnie z zakładanymi terminami, w przyszłym roku planowane jest podpisanie umów, następnie zostaną opracowane projekty budowlane i uzyskane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli w roku 2025 na rozpoczęcie robót, a w 2028 – na zakończenie prac. 

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Inwestycję podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza). 

Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Na węźle Piła Północ – przyszłym połączeniu S10 i S11 – zakończy się odcinek Szczecin – Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@No proszę!
2023-09-30 19:00:52
NIGDY ! Młodzieżówka "brunatnych koszul " nazioli , którzy nie szanują praw kobiet i chcą izolacji Polski w UE nie zrobi " kariery" wśród nieoczadzonych propagandą wyborców. Chciałoby się do korytka razem z PISem prawda ?? Niczym Kukiz w poprzednich wyborach . Kaczelnik nosem was wciągnie wy miernoty intelektualne . Tfu !
No proszę!
2023-09-30 16:48:06
tylko co pan Kulczyk sprzedał swoją autostradę i prace nad S10 natychmiast mogły ruszyć. Naprawdę duży szacun dla wszystkich za tak długoletnie dotrzymywanie słowa danego jeszcze przed gen. Kiszczakiem podczas okrągłego stołu! W nadchodzących wyborach jest tylko jedno ugrupowanie, które deklaruje wywalenie tego stolika do góry podwoziem. To Konfederacja. Oni Kiszczakowi nie ślubowali. Chcecie rzeczywistej zmiany w Polsce, to głosujcie na Konfederacją, a nie na kontynuację!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA