Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Dotacja pomoże w kształceniu kadr dla branży offshore [GALERIA]

Data publikacji: 20 stycznia 2023 r. 17:50
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2023 r. 22:48
Dotacja pomoże w kształceniu kadr dla branży offshore
Wiceminister Marek Gróbarczyk w Sali Tradycji Politechniki Morskiej w Szczecinie przekazał rektorowi Wojciechowi Ślączce symboliczny czek opiewający na 25 mln zł.Fot. Ryszard PAKIESER  

Wieloletni budżet Politechniki Morskiej w Szczecinie wzbogacił się o skarbowe papiery wartościowe, które zdynamizują rozwój uczelni oraz zapewnią wzrost potencjału naukowo-badawczego. W piątek (20 stycznia) wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekazał rektorowi PM prof. Wojciechowi Ślączce symboliczny czek na skarbowe papiery wartościowe o łącznej wartości nominalnej 25 mln złotych.

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, po pozytywnym zaopiniowaniu przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, minister finansów Magdalena Rzeczkowska przyznała Politechnice Morskiej skarbowe papiery wartościowe przeznaczone na podwyższenie jej kapitału zasadniczego.

Jak podkreślił wiceminister Marek Gróbarczyk, symboliczny czek został przekazany uczelni, która nieprzerwanie się rozwija oraz jest pionierem w kształceniu specjalistów branży offshore.

– W ostatnim czasie wykonana została turbina wiatrowa, która daje podstawy do kształcenia w tej branży – zaznaczył. – Do tej pory to szkolnictwo nie istniało, a tu, na Pomorzu Zachodnim, faktycznie się zaczyna i stąd wyjdą pierwsi absolwenci. Jest to niezwykle ważne i potrzebne dla rozwoju przede wszystkim energetyki i dla bezpieczeństwa. Uczelnia świetnie zabezpiecza kadry pływające czy całą branżę TSL, a teraz pojawia się nowy obszar – energetyka wiatrowa.

Rektor podziękował w imieniu uczelni i poinformował, że środki zapisane na czeku już wpłynęły na konto Politechniki Morskiej.

– Mamy obligacje, które zgodnie z planem inwestycyjnym zostaną przeznaczone na budowę rozproszonego centrum symulacyjnego w uczelni – zapowiedział prof. Ślączka.

Jak dodał, centrum uzupełni istniejącą sieć symulatorów, a wiele z nich zostanie unowocześnionych. W planach przewidziano także doposażenie trzech wydziałów: Mechanicznego, Nawigacyjnego oraz Mechatroniki i Elektrotechniki, które zajmują się szeroko pojętą branżą offshore.

– Symulatory będą pracować w systemie zintegrowanym dla potrzeb morskiej energetyki wiatrowej – mówił rektor. – Dla nas jest to w szkoleniu niezmiernie ważne, dlatego że tylko i wyłącznie na elementach rzeczywistych ciężko jest kształcić naszych absolwentów. Wiadomo, że praktyka jest bardzo ważna, ale lepiej żeby młody człowiek najpierw na symulatorach poznał wszystkie właściwości swojego przyszłego zawodu. Idąc na praktykę, już będzie przygotowany.

Nowa inwestycja infrastrukturalna PM ma zostać otwarta podczas Święta Szkoły.

– Mamy tam zintegrowane centrum szkoleń, laboratorium rzeczywistego wiatraka, a symulatory uzupełnią to kształcenie wirtualne – dodał prof. Ślączka. – Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie zbudować tak drogiej i zaawansowanej aparatury.

Korzystać z niej będą nie tylko studenci, ale też absolwenci, którzy będą chcieli się specjalizować i zdobywać kompetencje potrzebne do pracy w morskiej energetyce wiatrowej, zarówno na jednostkach pływających obsługujących morskie farmy, jak i w portach serwisowych czy instalacyjnych. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

symulator wiedzy
2023-01-21 22:47:04
Do laboratorium rzeczywistego wiatraka powinniście sobie zrobić laboratorium systemu elektroenergetycznego zasilanego wiatrakami i PV. Studenci w trakcie zajęć laboratoryjnych próbowali by ustabilizować system w warunkach rzeczywistych. Szybko by się nauczyli co jest pasożytem systemu i jaki jest rzeczywisty koszt jego dopuszczenia do systemu. Inżynier powinien mieć tę wiedzę.
fin
2023-01-21 12:57:05
Tadek.......nawet w PRL nie sprzedano Odry
Żenua
2023-01-21 11:56:21
W imię głupoty POlitycznej żeby nie było niczego. PO co nam uczelnia morska i program offshore jak mamy Rostock i Hamburg. Zidiocenie POstępuje a Licznik Grodzkiego wybił 671 dni. Prędzej wyczyszczą stajnię w Europarlamencie niż u cieciej osoby
Tadek
2023-01-21 11:39:50
Gdy PO przejmie władzę to upadek uczelni może nastąpić lub sprzedaż za Odrę. Bo wówczas ważne aby nie konkurowała z sąsiadami.
Żuczek
2023-01-21 10:04:51
Pisomania Story
Pracownik PM
2023-01-20 22:15:07
Strasznie nam uczelnia "spisiała" żal patrzeć.
To jest żałosne ...
2023-01-20 20:30:08
Dzień bez promocji PIS na tym portalu to dzień stracony ...
Obrotni
2023-01-20 19:14:05
Wynajmować PO akademiki na kampus i przyjmować dotacje od PiSu :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA