środa, 03 marca 2021r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Data publikacji: 2021-02-17 13:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-17 14:21
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony
Fot. Anna Gniazdowska  

Do końca tego miesiąca (28 lutego), przedłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Świadczenie to przysługuje, gdy placówka oświatowa dziecka jest zamknięta lub działa w ograniczonym zakresie z powodu koronawirusa.

 - Dodatkowy zasiłek przeznaczony jest zarówno za opiekę nad dziećmi do lat ośmiu, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności - przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS woj.zachodniopomorskiego. - Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek są takie, jak dotychczas. Aby go otrzymać, należ złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby, które prowadzą działalność, składają oświadczenie w ZUS. Mogą to zrobić przez internet – na Platformie Usług Elektronicznych.

- Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach - dofdaje Karol Jagielski.

Trzeba pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

 (gan)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ