Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Coraz więcej amerykańskiego gazu

Data publikacji: 2020-04-29 18:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-29 18:37
Coraz więcej amerykańskiego gazu
 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało kolejną dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego od firmy Cheniere. To kontynuacja współpracy na rzecz zapewnienia bezpiecznych dostaw gazu ziemnego dla Polski. Zgodnie z kontraktem z 2018 roku, ilość LNG od amerykańskiego producenta wzrośnie od 2023 roku do 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie.

Jak już informowaliśmy, metanowiec z Warszawą w nazwie – „GasLog Warsaw” – przypłynął 28 kwietnia do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Dostarczył ok. 70 tys. ton LNG, co po regazyfikacji daje ok. 95 mln m sześc. gazu ziemnego. To trzecia dostawa od Cheniere dla PGNiG w ramach kontraktu długoterminowego, a druga w tym roku. Ładunek przypłynął z terminalu eksportowego Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.

Dostawy bez zakłóceń

– Mimo panujących obecnie na świecie zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, dostawy LNG przypływają do Polski bez żadnych zakłóceń i zgodnie z planem – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. – Pod tym względem możemy liczyć na rzetelność i terminowość kontrahentów. Import LNG jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, które opieramy na solidnych fundamentach współpracy między innymi z amerykańskimi partnerami. W przypadku LNG od firmy Cheniere od 2023 roku wolumen dostaw znacząco wzrośnie, osiągając ok. 1,95 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Współpraca PGNiG i Cheniere Energy trwa od kilku lat. W czerwcu 2017 roku do Polski przypłynął pierwszy w historii ładunek amerykańskiego skroplonego gazu – właśnie od Cheniere. Była to jednorazowa dostawa, tzw. spot. Pod koniec 2018 roku obie firmy zawarły wieloletnią umowę na dostawy LNG, a pierwszy ładunek w ramach tego kontraktu przypłynął w lipcu 2019 roku. Do Polski docierały też pojedyncze ładunki skroplonego gazu wyprodukowane przez Cheniere.

Gaz dla Polski

Dostawa z 28 kwietnia była trzecią w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Cheniere z 2018 roku. Poprzednia odbyła się 1 kwietnia br. Według umowy, ilość dostarczonego gazu (po regazyfikacji) wyniesie ok. 0,7 mld m sześc. łącznie w okresie 2019-2022, a w latach 2023-2042 – ok. 39 mld m sześc. 

– Cieszymy się, że możemy kontynuować realizację niezakłóconych dostaw LNG dla naszego klienta – PGNiG – powiedział Anatol Feygin, wiceprezes i dyrektor handlowy Cheniere. – Celem Cheniere jest zapewnienie bezpiecznego źródła amerykańskiego gazu ziemnego dla Polski, teraz i w przyszłości.

Dodajmy, że metanowiec „GasLog Warsaw” po raz pierwszy gościł w Świnoujściu. To nowa jednostka, oddana do eksploatacji w zeszłym roku. Pływa pod grecką banderą. Ładowność statku wynosi 180 tys. m sześc. Jego długość to 297 m, a szerokość – 47 m.

Rozładunek „GasLog Warsaw” zakończył się w środę (29 kwietnia).

(ek)

Fot. PGNiG

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA