środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Gospodarka > Wygrana PGNiG z Gazpromem. Koniec 5-letniego sporu o cenę gazu

Wygrana PGNiG z Gazpromem. Koniec 5-letniego sporu o cenę gazu

Wygrana PGNiG z Gazpromem. Koniec 5-letniego sporu o cenę gazu
Data publikacji: 2020-03-31 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-02 13:08
Wywietleń: 783 449562

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyrok, kończący 5-letni spór o cenę gazu pomiędzy polską spółką i rosyjskim Gazpromem. Nowy wzór cenowy jest istotnie i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu w Europie Zachodniej. Obowiązuje od 1 listopada 2014 roku. PGNiG wstępnie szacuje, że w związku z tym Gazprom będzie zobowiązany zwrócić ok. 1,5 mld dolarów.

– Trybunał Arbitrażowy uznał argumenty PGNiG i tym samym potwierdził, że cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i zawyżona – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG SA. – Trybunał zmienił sposób ustalania ceny rosyjskiego gazu poprzez silne powiązanie jej z poziomem cen na rynku europejskim, co oznacza dla PGNiG diametralną poprawę warunków importu gazu.

Gazprom musi zwrócić PGNiG 1,5 mld dolarów

Wyrok jest wiążący dla obu stron od momentu ogłoszenia. Od teraz PGNiG będzie płacić rosyjskiej spółce za gaz ziemny tyle, ile wynika z nowego wzoru obliczania ceny, który jest w wysokim stopniu i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu na rynku zachodnioeuropejskim. Decyzja Trybunału ma zastosowanie od 1 listopada 2014 r., to jest od dnia, w którym PGNiG wystąpiło do Gazpromu z wnioskiem o renegocjacje ceny kontraktowej. Oznacza to, że rosyjska spółka będzie zobowiązana zwrócić PGNiG sumę w szacowanej wysokości około 1,5 mld dolarów, czyli 6,2 mld złotych. Jest to różnica pomiędzy ceną obliczoną według nowego wzoru a kwotami faktycznie zapłaconymi przez PGNiG od 1 listopada 2014 roku do 29 lutego 2020 roku.

– Naszym niezmiennym priorytetem pozostaje dywersyfikacja dostaw gazu, dlatego środki, które odzyskamy od Gazpromu, planujemy przeznaczyć  m.in. na zakup nowych złóż – wyjaśnił Jerzy Kwieciński. – Będziemy również inwestować w nowe obszary biznesowe związane z integracją krajowego rynku ciepła i rozwojem systemu zeroemisyjnych źródeł energii.

Zmiana ceny gazu w ramach kontraktu jamalskiego

Podpisany w 1996 roku kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Zgodnie z zawartą w kontrakcie klauzulą take or pay (ang. bierz lub płać), PGNiG musi płacić za co najmniej 8,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie, nawet jeśli go nie potrzebuje. Każda ze stron może co trzy lata wystąpić o zmianę ceny gazu, jeżeli uzna, że aktualna nie odpowiada warunkom rynkowym. PGNiG skorzystało z tej możliwości w listopadzie 2014 roku. W lutym 2016 roku spółka złożyła pozew przeciwko Gazpromowi do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

PGNiG konsekwentnie realizuje strategię dywersyfikacji kierunków dostaw gazu. W ciągu ostatnich czterech lat udział paliwa kupowanego od Gazpromu w całym imporcie polskiej spółki spadł z 87 proc. do 60 proc. Dynamicznie wzrósł natomiast import gazu skroplonego sprowadzanego z Kataru, USA i Norwegii do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ubiegłym roku udział LNG w imporcie gazu przez PGNiG wyniósł już 23 procent.

(ek)

Fot. Polskie LNG/Twitter
 

Komentarze

swojak
CDN kmiocie platfusowski za tępy jesteś żeby to zrozumieć.
2020-04-02 12:58:16
@CDN
Szkoda ,że obniżki ceny dla konsumentów nie będzie , jak zapowiedział dyrektor generalny PGNiG . PiSiornia wszystką kasę przytuli , jak zwykle :))
2020-04-01 19:12:09
Julian
#CDN - czytaj ze zrozumieniem. 1 listopda 2014 roku, rządziło PO i dezcyzją Tuska PGNIG wystapiło z pozwem. Nie mieszaj ludzim w głowach gospodarka to nie stołki do podziału, to ciągłość działania. Tylko dla pisiorów to łup i szabrowanie stanowisk dla misiewiczów.
2020-04-01 09:44:14
CDN
KOntrakt podpisal perwszy strazak PaWLAK.Cala ta szajka ma konta w szwajcarskich bankach i smiejr=e się z durnych Polakow glosujacych na tzw poko,psl czy postkomunę.
2020-03-31 17:44:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie