piątek, 27 listopada 2020r.

Chrzest masowca „Solidarność” [GALERIA]

Data publikacji: 2019-08-31 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Chrzest masowca „Solidarność”
 

W Morskim Porcie Police, w piątek (30 sierpnia) wieczorem, odbył się chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej – masowca „Solidarność”. Przypłynął do Polski z algierskiego portu Annaba z ładunkiem fosforytów. 

Matką chrzestną masowca „Solidarność” została Joanna Kościk, żona Andrzeja Kościka, przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.

– Chciałbym przede wszystkim podziękować pani Joannie Kościk za to, że zgodziła się zostać matką chrzestną – mówił Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM, wręczając jej nominację na pełnienie tej funkcji. – Jest to zaszczyt, ale jest to też moralny obowiązek. Bardzo za niego dziękuję. Od dzisiaj załoga statku będzie cały czas czuła tę więź z panią.

Sama ceremonia chrztu odbyła się przy kominie statku, o który została rozbita butelka szampana. Udało się za pierwszym razem. Matce chrzestnej towarzyszyła rodzina: mąż, córka i syn.

Jednostka została następnie poświęcona przez duszpasterzy ludzi morza: krajowego – ks. Edwarda Pracza i diecezjalnego – ks. Stanisława Flisa.

Uroczystość chrztu zbiegła się z 39. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, o czym wspomniał uczestniczący w niej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Jeszcze trzy lata temu, wraz z Pawłem Brzezickim, który był wtedy wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, walczyliśmy – w zasadzie błagając wszystkie banki – o to, żeby nie wyprzedawały PŻM – przypomniał minister. – Odziedziczyliśmy go z ogromnym długiem. Nie przypuszczałem, że trzy lata później będzie nam dane w 39. rocznicę obchodów podpisania porozumień „Solidarności” chrzcić nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej, który nie dość, że jest zafrachtowany, to przypłynął do Polic i otrzymuje nazwę „Solidarność”.

Dowodzącemu jednostką kapitanowi żeglugi wielkiej Markowi Jaworskiemu przedstawiciele „Solidarności” przy PŻM przekazali pamiątkowy dzwon ze statku, który już kiedyś pływał we we flocie szczecińskiego armatora i też nosił nazwę „Solidarność”.

Z okazji chrztu przygotowano specjalny tort, którego krojenie rozpoczęła matka chrzestna.

„Solidarność” to kolejny statek odzyskany przez PŻM z chińskiej stoczni Yangfan. Ma nośność 39 tys. ton. Szczeciński armator przejął go 11 października ub. roku.

Dodajmy, że w grudniu ub. roku chrzest w polickim porcie przeszedł inny statek PŻM – „Gardno”. Armator po wielu latach przerwy powrócił bowiem do tradycji organizowania takich uroczystości w polskich portach. Niektórzy pytają, dlaczego w Policach, a nie w Szczecinie. Odpowiedź jest prosta: statek przypłynął z ładunkiem do portu polickiego, a gdyby jeszcze miał specjalnie płynąć do Szczecina, armator poniósłby dodatkowe, niemałe koszty. 

Jak się dowiedzieliśmy, z Polic „Solidarność” popłynie do jednego z estońskich portów, gdzie zabierze ładunek pelletu drzewnego. Następnie przewiezie go do Rotterdamu.

Polska Żegluga Morska posiada obecnie 62 statki o łącznej nośności 2,2 mln ton.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

C/E
2019-09-03 14:05:13
Super maja kadre kapitan z pismem swietym tylko pogratulowac chyba u rydzyka uczyl sie nawigacji
do Tender
2019-09-03 10:02:04
".. smiech na pokladach statkow PZM". Zawsze mogą "wziąć kredyt i zminić pracę" jeśli im jest nie do śmiechu. P.S. - "ogonki" onuca zjadła?
Marinero
2019-09-01 10:21:38
Dla laików to super wiadomośc i super uroczystosc. Dla znawcow tematu i branży - ŻENADA !
Tender
2019-09-01 10:19:31
Brzezicki uratowal PZM .... smiech na pokladach statkow PZM
Luźny
2019-09-01 10:18:03
Dlaczw ego rozbicie butelki o komin a nie o / w czesc dziobową statku ? Skoro stoi przy kei mozna bkei bezproblemu zeobic to wedlug tradycji morskiej.
Mech
2019-09-01 10:15:55
Chrzest przez rozbicie butelki o komin ? I jak ta firma ma normalnie pracowac skoro nienormalne rzeczy tam sie dzieją !!
teść pasierba do @ A jesli na Rufie stoi.
2019-09-01 10:15:19
- wyjaśniam; -"na Rufie stoi..." PO_nieważ Solidarność wylczyła z komuną o demokrację. Teraz znawcy w Polsce także wiedzą iż panuje demokracja i z tejże przyczyny takie masowce "mieszkają" w Manrowii, stolicy afrykańskiego państwa, które PO_siada największą flotę masowców i tankowców oprócz Panamy. Ta demokracja sprawia iż Liberia ma ponad sto razy więcej statków niż Polska....O kapitaliźmie jako ustroju gospodarczym pytający(a) słyszał(a), czy tylko o demokracji, która zwyciężyła komunizm?
A jesli na Rufie stoi...
2019-08-31 22:45:45
SOLIDARNOSC MONROVIA - to skad na Morzach i Oceanach oraz w Portach Swiata beda wiedzieli ze to chodzi o Polska Solidarnosc...? Chyba ze znawcy "kapna sie" po Polskiej - a nie Monrovi Fladze !/?
I dla jasnosci sprawy...
2019-08-31 22:31:14
To powinien miec nazwe Solidarnosc 1980 gdyz inaczej bez tej daty - to Mietek i POKO-nywani przy "roznych okazjach"... tez beda chcieli sie "PO-zalapywac" !/??
Profanacja
2019-08-31 19:42:28
Chrzest statku przez rozbijanie butelki o komin??!! Kto to widział?? To absolutna profanacja morskiej tradycji. Jak w ogóle można wpaść na pomysł zrobienia czegoś tak nieprawdopodobnego? Pan Minister był przy tym i nie spalił się ze wstydu?
brawo
2019-08-31 17:10:55
W końcu coś zmienia a jeszcze niedawno byliby doprowadzili PŻM do upadku niezaradni tacy

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ