poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Chrzest masowca „Solidarność”

Chrzest masowca „Solidarność” [GALERIA]

Chrzest masowca „Solidarność”
Data publikacji: 2019-08-31 12:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-03 14:11
Wywietleń: 1855 411673

W Morskim Porcie Police, w piątek (30 sierpnia) wieczorem, odbył się chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej – masowca „Solidarność”. Przypłynął do Polski z algierskiego portu Annaba z ładunkiem fosforytów. 

Matką chrzestną masowca „Solidarność” została Joanna Kościk, żona Andrzeja Kościka, przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.

– Chciałbym przede wszystkim podziękować pani Joannie Kościk za to, że zgodziła się zostać matką chrzestną – mówił Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM, wręczając jej nominację na pełnienie tej funkcji. – Jest to zaszczyt, ale jest to też moralny obowiązek. Bardzo za niego dziękuję. Od dzisiaj załoga statku będzie cały czas czuła tę więź z panią.

Sama ceremonia chrztu odbyła się przy kominie statku, o który została rozbita butelka szampana. Udało się za pierwszym razem. Matce chrzestnej towarzyszyła rodzina: mąż, córka i syn.

Jednostka została następnie poświęcona przez duszpasterzy ludzi morza: krajowego – ks. Edwarda Pracza i diecezjalnego – ks. Stanisława Flisa.

Uroczystość chrztu zbiegła się z 39. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, dzięki którym powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, o czym wspomniał uczestniczący w niej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Jeszcze trzy lata temu, wraz z Pawłem Brzezickim, który był wtedy wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, walczyliśmy – w zasadzie błagając wszystkie banki – o to, żeby nie wyprzedawały PŻM – przypomniał minister. – Odziedziczyliśmy go z ogromnym długiem. Nie przypuszczałem, że trzy lata później będzie nam dane w 39. rocznicę obchodów podpisania porozumień „Solidarności” chrzcić nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej, który nie dość, że jest zafrachtowany, to przypłynął do Polic i otrzymuje nazwę „Solidarność”.

Dowodzącemu jednostką kapitanowi żeglugi wielkiej Markowi Jaworskiemu przedstawiciele „Solidarności” przy PŻM przekazali pamiątkowy dzwon ze statku, który już kiedyś pływał we we flocie szczecińskiego armatora i też nosił nazwę „Solidarność”.

Z okazji chrztu przygotowano specjalny tort, którego krojenie rozpoczęła matka chrzestna.

„Solidarność” to kolejny statek odzyskany przez PŻM z chińskiej stoczni Yangfan. Ma nośność 39 tys. ton. Szczeciński armator przejął go 11 października ub. roku.

Dodajmy, że w grudniu ub. roku chrzest w polickim porcie przeszedł inny statek PŻM – „Gardno”. Armator po wielu latach przerwy powrócił bowiem do tradycji organizowania takich uroczystości w polskich portach. Niektórzy pytają, dlaczego w Policach, a nie w Szczecinie. Odpowiedź jest prosta: statek przypłynął z ładunkiem do portu polickiego, a gdyby jeszcze miał specjalnie płynąć do Szczecina, armator poniósłby dodatkowe, niemałe koszty. 

Jak się dowiedzieliśmy, z Polic „Solidarność” popłynie do jednego z estońskich portów, gdzie zabierze ładunek pelletu drzewnego. Następnie przewiezie go do Rotterdamu.

Polska Żegluga Morska posiada obecnie 62 statki o łącznej nośności 2,2 mln ton.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność” Chrzest masowca „Solidarność”

Komentarze

C/E
Super maja kadre kapitan z pismem swietym tylko pogratulowac chyba u rydzyka uczyl sie nawigacji
2019-09-03 14:05:13
do Tender
".. smiech na pokladach statkow PZM". Zawsze mogą "wziąć kredyt i zminić pracę" jeśli im jest nie do śmiechu. P.S. - "ogonki" onuca zjadła?
2019-09-03 10:02:04
Marinero
Dla laików to super wiadomośc i super uroczystosc. Dla znawcow tematu i branży - ŻENADA !
2019-09-01 10:21:38
Tender
Brzezicki uratowal PZM .... smiech na pokladach statkow PZM
2019-09-01 10:19:31
Luźny
Dlaczw ego rozbicie butelki o komin a nie o / w czesc dziobową statku ? Skoro stoi przy kei mozna bkei bezproblemu zeobic to wedlug tradycji morskiej.
2019-09-01 10:18:03
Mech
Chrzest przez rozbicie butelki o komin ? I jak ta firma ma normalnie pracowac skoro nienormalne rzeczy tam sie dzieją !!
2019-09-01 10:15:55
teść pasierba do @ A jesli na Rufie stoi.
- wyjaśniam; -"na Rufie stoi..." PO_nieważ Solidarność wylczyła z komuną o demokrację. Teraz znawcy w Polsce także wiedzą iż panuje demokracja i z tejże przyczyny takie masowce "mieszkają" w Manrowii, stolicy afrykańskiego państwa, które PO_siada największą flotę masowców i tankowców oprócz Panamy. Ta demokracja sprawia iż Liberia ma ponad sto razy więcej statków niż Polska....O kapitaliźmie jako ustroju gospodarczym pytający(a) słyszał(a), czy tylko o demokracji, która zwyciężyła komunizm?
2019-09-01 10:15:19
A jesli na Rufie stoi...
SOLIDARNOSC MONROVIA - to skad na Morzach i Oceanach oraz w Portach Swiata beda wiedzieli ze to chodzi o Polska Solidarnosc...? Chyba ze znawcy "kapna sie" po Polskiej - a nie Monrovi Fladze !/?
2019-08-31 22:45:45
I dla jasnosci sprawy...
To powinien miec nazwe Solidarnosc 1980 gdyz inaczej bez tej daty - to Mietek i POKO-nywani przy "roznych okazjach"... tez beda chcieli sie "PO-zalapywac" !/??
2019-08-31 22:31:14
Profanacja
Chrzest statku przez rozbijanie butelki o komin??!! Kto to widział?? To absolutna profanacja morskiej tradycji. Jak w ogóle można wpaść na pomysł zrobienia czegoś tak nieprawdopodobnego? Pan Minister był przy tym i nie spalił się ze wstydu?
2019-08-31 19:42:28
brawo
W końcu coś zmienia a jeszcze niedawno byliby doprowadzili PŻM do upadku niezaradni tacy
2019-08-31 17:10:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie