Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Chłodnia „Gryfu” zasilana energią słoneczną

Data publikacji: 27 marca 2023 r. 18:55
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2023 r. 00:07
Chłodnia „Gryfu” zasilana energią słoneczną
Inwestycję Centrum Logistycznego „Gryf” w fotowoltaikę przybliżono na konferencji zorganizowanej na pokładzie żaglowca „Kapitan Borchardt”. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Centrum Logistyczne „Gryf” w Szczecinie zakończyło budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 0,4 MW na dachu nowej chłodni. Szczegóły tego przedsięwzięcia przybliżono w poniedziałek (27 marca) podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano na pokładzie żaglowca „Kapitan Borchardt” cumującego przy nabrzeżu Starówka, niedaleko chłodni „Gryfu”.

W zeszłym roku obchodzono 65-lecie działalności Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”, które zachowało swoją ciągłość w postaci prężnie rozwijającej się dziś spółki Skarbu Państwa, czyli Centrum Logistycznego „Gryf”.

– Z kosztami energii elektrycznej zaczął się trzy, cztery lata temu robić problem – mówił Jerzy Dyrdał, prezes Centrum Logistycznego „Gryf”. – Głównie ze względu na wzrost cen emisji dwutlenku węgla ceny energii poszybowały i trzeba było podjąć decyzję, co dalej. Pierwsze decyzje były organizacyjne. Przestawiliśmy pracę maszynowni na czas, kiedy jest tańsza taryfa, wymieniliśmy oświetlenie na LED-owe, ale uzysk był bardzo mały, więc zapadła decyzja o wejściu w inwestycję fotowoltaiczną.

Rozważano, gdzie umieścić ponad 1200 paneli. Wygrała koncepcja, by były na dachu chłodni. W 2019 r. przeprowadzono wstępne kalkulacje, audyty, uzyskano zgody prawne i administracyjne, w następnym roku przygotowano projekt i otrzymano pozwolenie na budowę. W 2021 odbył się przetarg, wybór inżyniera kontraktu, wykonawcy, załatwiono pożyczkę oraz przeprowadzono czynności związane ze zgodami i umowami przyłączeniowymi Enei. Sam montaż trwał pół roku.

Jak zaznaczył prezes Dyrdał, inwestycja została zrealizowana dzięki pożyczce udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz pomocy ze strony przedstawicieli spółki Enea.

– Współpraca wielu osób i firm daje dobre efekty, również sięganie do rozmaitych źródeł finansowania – podkreślił obecny na konferencji poseł Leszek Dobrzyński.

Dariusz Smoliński, prezes Polskich Terminali oraz Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego, dodał, że inwestycja ta jest świetnym symbolem tego, jak branża morska się rozwija w ostatnich latach, a także świetnym przykładem synergii pomiędzy poszczególnymi podmiotami, instytucjami.

– Bardzo się cieszę, że dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie udało się tę fotowoltaikę wykonać, a inwestycja była bardzo potrzebna i jest bardzo ważna – powiedział Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie. – Kwota pożyczki, której udzieliliśmy, dwa mln zł, na bardzo preferencyjnych warunkach, pozwoliła na realizację inwestycji. Co ważne, Wojewódzki Fundusz przekazuje środki, udziela pożyczek na te inwestycje, które wykazują efekt ekologiczny. Tutaj z pewnością taki efekt zostanie osiągnięty.

W słoneczne dni chłodnia uzyskuje z paneli połowę dziennego zapotrzebowania na prąd. Jednocześnie wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł znacznie przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza, w tym dwutlenku węgla.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do ignorantow
2023-03-28 09:48:16
Dwutlenek wegla nie jest zanieczyszczeniem powietrza, tylko gazem skladowym powietrza. Jest tez czynnikiem niezbednym do zajscia podstawowego procesu na Ziemi jakim jest fotosynteza. Rowniez bez dostaw CO2 staje wiele branz, co obserwowalismy, gdy na chwile zatrzymano produkcje nawozow, nastepnie w podskokach wznowioną. Ekoswiry, ignoranci do nauki! Nie rujnujcie nam swoimi wymyslami srodowiska!
Brawo
2023-03-27 23:27:23
Piękne słowa prezesa WFOŚiGW - od razu widać, że to specjalista w tej dziedzinie.
Zołza
2023-03-27 22:38:40
Ciekawa odmiana - Gryfu. Coś dla prof. Kołodziejek.
obserwator
2023-03-27 21:41:50
Ciekawe czy obniżą ceny za uslugi-składowanie ryby. Z tego co wiem ma powstac nowa chlodnia w Szczecinie na terenie portu ZPS-Św -kapitał amerykański to Gryf od razu obnizy ceny za tono/dobe o 40%.Jestem w kontakcie z amerykanami i będa prawdziwa konkurencją dla Gryfa i Szczecinskiej.Wtedy dopiero ceny spadną jak bedzie 3 graczy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA