niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Carrier 16 odnowiony

Carrier 16 odnowiony

Carrier 16 odnowiony
Data publikacji: 2016-03-18 17:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 3018 123709

Zakończył się remont jednostki „Carrier 16”. Ogromny ponton, a właściwie samozanurzalna barka, ma być w przyszłości platformą dźwigu pływającego, który zdoła podnieść aż 5 tys. ton. W pracach remontowych uczestniczyły szczecińskie firmy.

Pierwszy etap remontu „Carriera 16”, m.in. zabezpieczenie antykorozyjne zbiorników (ok. 43 tys. m kw.), prowadziła od połowy listopada ub. roku stocznia Hullkon, a podwykonawcą był Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych. Obie firmy są ze Szczecina.

– Spisały się świetnie – chwali Andrzej Tesarski, prezes szczecińskiej spółki Marine Crane, która zleciła remont i chce zainwestować w budowę dźwigu pływającego. – Mimo tak wielkiego projektu, dotrzymały terminów.

„Carrier 16” ma 90 m długości i ponad 41 m szerokości. Drugą część remontu, czyli prace dokowe (w tym malowanie części zewnętrznej), zamierzano wykonać w Gdyni.

– Ze względu na czas wybraliśmy fińską stocznię w Turku – wyjaśnia A. Tesarski. – Była od razu gotowa na przyjęcie jednostki, a na gdyńską musielibyśmy czekać do 9-10 marca.

Tymczasem 10 marca „Carrier 16” wrócił już po remoncie do Świnoujścia. Teraz będzie transportował elementy żelbetowe. To kontrakt z firmą Aarsleff, który potrwa do grudnia.

– Jeżeli chodzi o budowę dźwigu, musimy jeszcze ok. dwóch miesięcy poczekać na decyzję w sprawie kontraktu i „zielone światło” – zaznacza szef Marine Crane.

Dźwig przede wszystkim obsługiwałby budowę morskich farm wiatrowych.

– Lokalnym firmom stoczniowym zleciliśmy w tym i ubiegłym roku prace remontowe oraz dokowe także na pontonach „Carrier” z numerami 1, 2, 7, 8 i 10 – dodaje A. Tesarski. – Z kolei na jednostkach „Carrier 12” i „Carrier 13” zamówiliśmy budowę nowych pokładów. W tym roku planujemy jeszcze remont klasowy dźwigu pływającego „Lodbrok” – w Szczecinie lub Świnoujściu.©℗

(ek)

 

Carrier 16 odnowiony Carrier 16 odnowiony Carrier 16 odnowiony Carrier 16 odnowiony

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie