sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Drony pilnują wagonów

Drony pilnują wagonów

Drony pilnują wagonów
Data publikacji: 2015-09-10 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 352 19591

PKP CARGO od wakacji regularnie wykorzystuje drony do zabezpieczania swoich pociągów i terenów kolejowych. Po kilkumiesięcznych testach bezzałogowce wykorzystywane są w całym kraju, zwłaszcza na Śląsku.

Zakup i wykorzystanie przez CARGO nowoczesnych urządzeń to element walki ze złodziejami ładunków. Dzięki podjętym przez spółkę inicjatywom, w I półroczu straty z tytułu kradzieży towarów z pociągów zostały ograniczone o blisko 60 proc.

Zabezpieczając swoje pociągi, PKP CARGO kładzie nacisk przede wszystkim na zapobieganie. Przewoźnik współpracuje ze Strażą Ochrony Kolei i policją, w gestii których leży ściganie sprawców przestępstw. W 2014 r. w spółce powołano specjalny zespół operacyjny, którego podstawowym zadaniem jest ograniczenie ponoszonych przez nią strat.

– Ze Strażą Ochrony Kolei oraz policją nasililiśmy działania prewencyjne - mówi Maciej Borecki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP CARGO SA. - Odnotowane straty zmniejszyły się o 1,6 mln zł. Wykorzystanie dronów z całą pewnością miało znaczący wpływ na tak dobry wynik, a warto pamiętać, że był to dopiero okres testowania urządzeń. Rozpoczęliśmy regularne wykorzystywanie maszyn do ochrony naszych transportów. Drony znajdą też wiele innych zastosowań. Będziemy ich używać m.in. do sprawdzania, czy wagony zdawane przez klientów zostały właściwie opróżnione. To znacznie skróci czas takich inspekcji, niezbędnych do płynnej pracy.

Drony rejestrują obraz w pobliżu składów i przesyłają go w czasie rzeczywistym do zespołu operacyjnego. Dzięki temu, że zamontowane na nich kamery mają wysokiej jakości zoom optyczny, możliwe jest zdobycie materiału dowodowego, który pozwala policji zidentyfikować sprawców kradzieży. W powietrzu maszyny są niemal niesłyszalne, a dzięki niewielkim rozmiarom i kolorystyce trudno dostrzegalne. To zwiększa ich skuteczność. Drony mogą być wykorzystywane również w nocy oraz podczas złych warunków atmosferycznych, są bowiem wyposażone w wysokiej jakości kamery termowizyjne, pozwalające na wykrycie człowieka z odległości ponad kilometra. PKP CARGO będzie ich używać w całej Polsce, przede wszystkim jednak na Śląsku, gdzie skala incydentów jest największa.

Operatorzy dronów PKP CARGO przeszli staranne szkolenie, obejmujące m.in. prawo lotnicze, procedury operacyjne, zasady wykonywania lotów, a także zajęcia praktyczne z pilotażu bezzałogowych statków powietrznych. Zdali też egzaminy państwowe i otrzymali certyfikaty oraz świadectwa kwalifikacji wydawane przez ULC. Uprawnienia te są niezbędne do wykonywania lotów dronami na terenie Polski.

Jak wynika z danych PKP CARGO, w pierwszej połowie 2015 roku wartość skradzionych przesyłek i towarów na terenach kolejowych spadła o 59 proc. w ujęciu rocznym. Liczba incydentów  zmniejszyła się o 44 proc. Najczęściej przestępcy kradną z pociągów CARGO węgiel. W minionym półroczu odnotowano 350 takich kradzieży, czyli o 36 proc. mniej niż w 2014 r. Liczba kradzieży złomu spadła aż o 62 proc.

Sprawcami kradzieży są zazwyczaj zorganizowane grupy przestępcze. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest próba zatrzymania pociągu, np. poprzez umieszczanie na torach przeszkody. Aby uniknąć katastrofy, maszyniści muszą zatrzymać skład i poinformować o zdarzeniu właściwe służby. Złodzieje w ciągu kilku minut dokonują wtedy „usypu”. Podczas jednego są w stanie ukraść nawet kilka ton węgla.

(mag)

Na zdj.: Drony rejestrują obraz i przesyłają go w czasie rzeczywistym do zespołu operacyjnego

 

 

 

 

 

Komentarze

Kronos
Dlaczego PKP CARGO ani PKP i PKP Intrercity nie zamontuje na dachach pociągów odpowiednich elektrowni wiatrowych,turbin dachowych?.Wiatrowe turbiny instalowane w wietrznych miejscach(duża prędkość) mogą być opłacalne ekonomicznie.Turbiny wiatrowe mogą ponoc negatywnie wpływać na przyrodę oraz zdrowie osób żyjących w ich pobliżu. Mogą przyczynić się ponoć do śmierci ptaków i zmienić ich ścieżki migracji.
2015-10-16 00:04:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy