czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Cała Polska chce nas szkolić

Cała Polska chce nas szkolić

Cała Polska chce nas szkolić
Data publikacji: 2016-07-15 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 296 144137

Firmy szkoleniowe i konsultingowe biją się o chleb. Rekordowa liczba wniosków z całego kraju wpłynęła na konkurs doskonalenia umiejętności językowych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Ze wszystkich ogłoszonych dotychczas konkursów w ramach nowego RPO największym zainteresowaniem cieszył się konkurs doskonalenia umiejętności językowych wśród osób z niskimi kwalifikacjami i ludzi starszych. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie trafiło 227 prawidłowo złożonych wniosków od podmiotów z całego kraju. Pula środków w konkursie wynosi 8 mln 470 tys. zł, a wartość złożonych wniosków sięgnęła ponad 136 mln zł.

- W poprzedniej perspektywie finansowej (lata 2007-2013 - red.) powstało w Polsce bardzo dużo firm z zakresu szkoleń i konsultingu - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. - Dziś firmy te szukają konkursów (na środki unijne - red.) w całym kraju - dodaje.

Nierzadko są to „firmy w walizkach”. Dostaną zlecenie i dopiero wtedy - jak w tym przypadku - szukają nauczycieli. A z tym raczej nie ma problemu. Osoby takie często są zatrudniane na umowy zlecenia. I tak biznes się kręci.

Udział we wspomnianych szkoleniach językowych mogą brać tylko mieszkańcy naszego regionu, ale szkolić ich mogą firmy z całego kraju (nie można tego ograniczyć do naszego województwa). Niewykluczone jednak, że Urząd Marszałkowski w Szczecinie wprowadzi w przyszłości pewne obostrzenia.

- Być może wprowadzimy wymóg, że firma ma mieć zatrudnionego pracownika - mówi marszałek.

Wciąż nie działa ogólnopolski Rejestr Usług Rozwojowych. Firmy (z całego kraju), które się w nim znajdą, będą mogły szkolić kadry przy wykorzystaniu środków unijnych. We wrześniu br. ma być ogłoszony w naszym regionie konkurs na operatora, który będzie dystrybuował fundusze przeznaczone na ten cel. Będą się mogli do niego zgłaszać pracownicy i firmy, które szukają odpowiednich szkoleń dla pracowników. ©℗

Magdalena SZCZEPKOWSKA

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Komentarze

bolo
Cyt. "- Być może wprowadzimy wymóg, że firma ma mieć zatrudnionego pracownika - mówi marszałek." - jajacarz z tego "wybrańca narodu". Może istnieć firma, która nie zatrudnia NAWET jednego pracownika? To kto w tej "firmie" zapitala, (nawet na "śmieciówce") skoro "firma" płaci podatek i nie bankrutuje?
2016-07-17 09:39:45
Gooblewith
I tak są wydawane pieniądze z kredytów jakie zaciągamy na poczet naszych dzieci. zarabiają firmy szkoleniowe w walizkach i osoby o niejasnych kompetencjach, a że później nikt się na szkolenia nie zgłasza to nie ich wina.
2016-07-15 14:49:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy