niedziela, 16 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Podpisali umowy w Pasewalku

Podpisali umowy w Pasewalku

Podpisali umowy w Pasewalku
Data publikacji: 2016-06-16 23:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2879 139506

W czwartek w niemieckim Pasewalku, 25 młodych osób z Polski podpisało umowy z tamtejszymi pracodawcami by od września rozpocząć naukę zawodu – z niem. Ausbildung. W ramach programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” z możliwości kształcenia w Niemczech łącznie skorzystało już ponad 100 osób.

- Dziś Pasewalk to centrum przyjaźni polsko-niemieckiej - mówił Heiko Mirass, dyrektor Urzędu Parcy z Greifswaldu rozpoczynając uroczystość podpisania umów o kształcenie z polskimi uczniami. Choć dzieli nas nieduża odległość geograficzna, to jednak trzeba przekroczyć granice: językowe, kulturowe oraz te fizyczne i dlatego wam gratuluję. Otwierają się przed wami duże szanse.

Przedstawiciel urzędu słowa te kierował do uczestników programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” –młodych Polaków, którzy już w tym roku rozpoczną naukę zawodu w Niemczech, tzw. Ausbildung. Za trzy lata zostaną technologami papieru, pracownikami banku, restauracji, hotelarzami, kucharzami, izolatorami, pielęgniarzami, czy logistykami.

– Program “Główka pracuje” to złota droga do budowania przyszłości i wypełnianie czynami umowy o transgranicznej współpracy – podkreślał dr Stefan Rudolph, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Budownictwa i Turystyki w landzie Mecklenburg-Vorpommern.

Program jest adresowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. To inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku, która umożliwia zdobycie wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec. Wszyscy uczniowie biorący udział w programie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych.

Od 2012 roku, dzięki programowi „Główka pracuje” już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia w Niemczech.

(k)

Fot. Monika Dominiak-Górska

Podpisali umowy w Pasewalku Podpisali umowy w Pasewalku Podpisali umowy w Pasewalku

Komentarze

Tu jest Wasze miejsce.
Dzieciaki wracajcie do Polski! Budujcie własny kraj, a nie socjal dla islamskich nachodźców.
2016-06-18 20:04:14
Jeszcze Polska nie zginela, poki My zyjemy...
Cwany Niemiec, chce sciagac do siebie najmadrzejszych... a Polsce PO-zostawic "resztki" !!
2016-06-18 02:39:27
Mariusz
To dzięki rządom poprzedników nie mamy teraz fabryk, stoczni, hut, papierni, fabryki vis, junaka itp. Mamy same supermarkety, banki i apteki. Młodzi musza szukać pracy za granicami polski niestety. Dobrze ze PiS zaczyna coś reaktywować by jeszcze uratować nasz kraj. Dlaczego TK tak bardzo stara skę przeszkodzić w tym rządowi? Kto i za jakie pieniądze robi wroga robotę dla nas Polakow? Sam musiałem wyjechać za pracą za granice, cieszyłem się że mogę budować najlepsze statki na świecie, technologia poszła do Chin, stocznia rozsprzedana a ludzie na bruk. Pozdrawiam pracownikow dawnych zakładów pracy Szczecina i okolic. Chce dodać dla przeciwników rzadu że moi i większości ludzi rodzice budowali te zakłady pracy za grosze poświęcając swoje życie dla Polski i dla dobra swoich dzieci, teraz decydenci zagraniczni w imię prawa likwidują i doprowadzają do upadku to wszystko! A osoby z polskimi paszportami przyklaskują całemu dziełu.
2016-06-17 19:58:17
Polak,
Odp. do komentarza Praca...! TAK, juz w latach 1939-1945 "testowano Nas" by pracowac dla Niemca i co...??
2016-06-17 12:23:08
PO Sasiedzku...
Taaak..? PO-przyjmowali do tej PO-ry PO-nad 1,2 miliona z Afrykanskiego Is-lamu, lokuja Ich na terenach bylego DDR i szukaja teraz Naiwnych Polakow - by sie z Nimi "UZERALI"...! A co np. z tymi tysiacami Polakow, Turkow i innych Nacji... co mieszkaja w Niemczech od lat i dalej sa bezrobotni czyli bez pracy ??
2016-06-17 12:19:23
Praca
Cieszyć się, że młodzi ludzie z Polski będą kształcić się i pracować dla Niemca?
2016-06-17 08:04:49
Bez mydla...
Hmm... a dlaczego Niemieccy PO-litycy w Brukseli, nie sa az tak bardzo przychylni... dzisiejszej Polsce ? Cos Mi tu "lewa nie rowna sie prawej"...??
2016-06-17 03:17:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie