Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Podpisali umowy w Pasewalku

Data publikacji: 16 czerwca 2016 r. 23:13
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Podpisali umowy w Pasewalku
Przedstawiciele urzędów z Niemiec, pracodawcy i osoby, które dziś podpisały umowy na naukę zawodu w Niemczech.  

W czwartek w niemieckim Pasewalku, 25 młodych osób z Polski podpisało umowy z tamtejszymi pracodawcami by od września rozpocząć naukę zawodu – z niem. Ausbildung. W ramach programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” z możliwości kształcenia w Niemczech łącznie skorzystało już ponad 100 osób.

- Dziś Pasewalk to centrum przyjaźni polsko-niemieckiej - mówił Heiko Mirass, dyrektor Urzędu Parcy z Greifswaldu rozpoczynając uroczystość podpisania umów o kształcenie z polskimi uczniami. Choć dzieli nas nieduża odległość geograficzna, to jednak trzeba przekroczyć granice: językowe, kulturowe oraz te fizyczne i dlatego wam gratuluję. Otwierają się przed wami duże szanse.

Przedstawiciel urzędu słowa te kierował do uczestników programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” –młodych Polaków, którzy już w tym roku rozpoczną naukę zawodu w Niemczech, tzw. Ausbildung. Za trzy lata zostaną technologami papieru, pracownikami banku, restauracji, hotelarzami, kucharzami, izolatorami, pielęgniarzami, czy logistykami.

– Program “Główka pracuje” to złota droga do budowania przyszłości i wypełnianie czynami umowy o transgranicznej współpracy – podkreślał dr Stefan Rudolph, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Budownictwa i Turystyki w landzie Mecklenburg-Vorpommern.

Program jest adresowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. To inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku, która umożliwia zdobycie wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec. Wszyscy uczniowie biorący udział w programie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych.

Od 2012 roku, dzięki programowi „Główka pracuje” już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia w Niemczech.

(k)

Fot. Monika Dominiak-Górska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tu jest Wasze miejsce.
2016-06-18 20:04:14
Dzieciaki wracajcie do Polski! Budujcie własny kraj, a nie socjal dla islamskich nachodźców.
Jeszcze Polska nie zginela, poki My zyjemy...
2016-06-18 02:39:27
Cwany Niemiec, chce sciagac do siebie najmadrzejszych... a Polsce PO-zostawic "resztki" !!
Mariusz
2016-06-17 19:58:17
To dzięki rządom poprzedników nie mamy teraz fabryk, stoczni, hut, papierni, fabryki vis, junaka itp. Mamy same supermarkety, banki i apteki. Młodzi musza szukać pracy za granicami polski niestety. Dobrze ze PiS zaczyna coś reaktywować by jeszcze uratować nasz kraj. Dlaczego TK tak bardzo stara skę przeszkodzić w tym rządowi? Kto i za jakie pieniądze robi wroga robotę dla nas Polakow? Sam musiałem wyjechać za pracą za granice, cieszyłem się że mogę budować najlepsze statki na świecie, technologia poszła do Chin, stocznia rozsprzedana a ludzie na bruk. Pozdrawiam pracownikow dawnych zakładów pracy Szczecina i okolic. Chce dodać dla przeciwników rzadu że moi i większości ludzi rodzice budowali te zakłady pracy za grosze poświęcając swoje życie dla Polski i dla dobra swoich dzieci, teraz decydenci zagraniczni w imię prawa likwidują i doprowadzają do upadku to wszystko! A osoby z polskimi paszportami przyklaskują całemu dziełu.
Polak,
2016-06-17 12:23:08
Odp. do komentarza Praca...! TAK, juz w latach 1939-1945 "testowano Nas" by pracowac dla Niemca i co...??
PO Sasiedzku...
2016-06-17 12:19:23
Taaak..? PO-przyjmowali do tej PO-ry PO-nad 1,2 miliona z Afrykanskiego Is-lamu, lokuja Ich na terenach bylego DDR i szukaja teraz Naiwnych Polakow - by sie z Nimi "UZERALI"...! A co np. z tymi tysiacami Polakow, Turkow i innych Nacji... co mieszkaja w Niemczech od lat i dalej sa bezrobotni czyli bez pracy ??
Praca
2016-06-17 08:04:49
Cieszyć się, że młodzi ludzie z Polski będą kształcić się i pracować dla Niemca?
Bez mydla...
2016-06-17 03:17:10
Hmm... a dlaczego Niemieccy PO-litycy w Brukseli, nie sa az tak bardzo przychylni... dzisiejszej Polsce ? Cos Mi tu "lewa nie rowna sie prawej"...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA