Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Kalmar 2018: Trzebież najlepsza

Data publikacji: 27 marca 2018 r. 10:16
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2018 r. 17:47
Kalmar 2018: Trzebież najlepsza
 

W Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej odbył się trzydziesty wojewódzki przegląd Piosenki Żeglarskiej i Szantowej „Kalmar 2018”. Jest to obecnie najstarszy taki przegląd i być może jedyny w skali ogólnopolskiej. Wzięły w nim udział zespoły i soliści, reprezentujący szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z naszego województwa. Łącznie wystąpiło siedemnaście zespołów i solistów.

Podzieleni na kategorie wiekowe prezentowali przed jury po dwa utwory, które komisja oceniała łącznie. Nagradzano najlepsze wykonanie. I Tak w grupie szkół podstawowych plus gimnazja bezkonkurencyjny okazał się zespół SP w Trzebieży, który wykonał własną kompozycję pt. „Ballada Trzebieska” oraz „Mewy”. Zespół składał się z 8 wykonawców, którzy śpiewali i grali na różnych instrumentach. Ballada nawiązywała do obecnej sytuacji i dawnej świetności tego portu żeglarskiego. Wyróżnienie w tej grupie zdobył zespół z PSP Głębokie, a w solistach Barbara Bojarum ze szkoły na Głębokiem. Z kolei Julia Ziembicka była najlepsza wśród gimnazjalistek.

Wyróżnienie w grupie szkół ponadgimnazjalnych otrzymał Zespół ZCEMiP prezentując „Pieśń wielorybów” i „Historię Złotego Sternika.

Bardzo podobała się Agata Srokowska z internatu ZSO nr 4 śpiewając szczecińską szantę „Umbriaga” i „Pożegnalny ton”. Wyróżnienie w tej grupie zdobyła Julia Dziemiańczyk z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Julia zaśpiewała „Mewy” oraz „Powroty”.

Jak zwykle były nieśmiertelne piosenki „Przechyły”, „Gdzie ta keja”, „Pożegnanie Liverpoolu”, „16 ton”, „John Kanaka” i inne. Tegoroczny festiwal stał na wyższym poziomie od ubiegłorocznego pod względem przygotowania utworów i interpretacji. Widać, że wykonawcy lubią śpiewać i przykładają się do występów. Wszyscy zresztą zostali wyróżnieni. Obok dyplomów i drobnych upominków było masę słodkości z okolicznościowym tortem, który osobiście dzieliła Elżbieta Moskal, dyrektor Centrum. Wyróżniono także opiekunów: Dorotę Bączyk, Agnieszkę Chodorowską, Irenę Perkowska, Iwonę Kacprzyk-Mac, Edytę Andkowiak-Szadkowską, A. Fryszkowską, Ireneusza Markowskiego i Bogdana Balcerzaka, a także Dorotę Śliwińską z Centrum, która trzymała pieczę nad całością. Warto jeszcze wymienić ucznia II klasy technikum Aleksandra Kulbackiego, który zapowiadał poszczególnych solistów i zespoły.

Tekst i fot. AG

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czesława
2018-03-27 19:50:32
Bardzo lubię ten typ muzyki. Szkoda, że częściej nie odbywają się koncerty i konkursy piosenek żeglarskich.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA