niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Tydzień Heleny Raszki

Tydzień Heleny Raszki

Tydzień Heleny Raszki
Data publikacji: 2017-04-13 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-13 11:48
Wywietleń: 2371 238552

W pierwszych dniach wiosny, 20-24 marca, zorganizowaliśmy w naszej szkole, SP nr 7 w Szczecinie, tydzień słynnej szczecińskiej poetki, a patronki naszej szkoły Heleny Raszki.

Chętni uczniowie klas szóstych postanowili szczególnie uczcić jej pamięć: żadnego wkuwania biografii na pamięć, za to lekcje przygotowane dla uczniów klas trzecich przez ich starszych kolegów i koleżanki. Były więc krzyżówki, malowanie poezji, konkursy, układanie wierszy z odnalezionych wersów. Kilka dni wcześniej chłopiec z trzeciej klasy, w której miałam przeprowadzić lekcje o patronce, powiedział do mnie podekscytowany: „Już nie mogę się doczekać, kiedy do nas przyjdziesz”. Nawet najmłodsi byli więc ciekawi, kim była i jaka była patronka szkoły, do której chodzą.

 Nieoczekiwanym hitem był Escape Room w nowo otwartej Sali Heleny Raszki. Córka pani Heleny, pani Bożena Krzanowska, ofiarowała nam liczne zdjęcia, bibeloty i meble, aby upiększyć salę języka polskiego. Nowy, nieoczekiwany wystrój sprawił, że sala naszej patronki ma teraz zupełnie inny klimat niż pozostałe sale w szkole. Gdy teraz podczas naszych pierwszych potyczek z literaturą i poezją jesteśmy wśród przedmiotów bliskich poetce, czujemy jej obecność. Modna obecnie gra cieszy się w naszej szkole ogromnym powodzeniem. W czasie Tygodnia Patronki rozwiązywaliśmy logiczne zagadki, aby wydostać się z zamkniętego pokoju. Wszystkie pytania związane były z życiem i twórczością Heleny Raszki.

Ciekawe i pełne emocji było także przedstawienie „Sąd nad poezją” w reżyserii naszych polonistek – pani Anny Kubery i pani Magdaleny Krupińskiej. Dało nam ono impuls do zastanowienia się nad użytecznością poezji we współczesnym świecie. Wieczorem, 21 marca, dla chętnych zarówno uczniów, jak i dorosłych odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Sulikowskim, autorem książki „Helena Raszka zaprasza na spotkanie”, podczas którego usłyszeliśmy wzruszające wspomnienia i anegdoty o poetce.

Nie obyło się bez ciekawego quizu o patronce, przygotowanego na platformie Kahoot z wykorzystaniem naszych własnych smartfonów. „Quiz spodobał mi się nie tylko dlatego że wykonywaliśmy go na telefonach, ale również dlatego że dzięki niemu dowiedziałam się różnych rzeczy na temat naszej patronki, o których wcześniej nie wiedziałam” – powiedziała mi moja koleżanka.

Niewątpliwie podczas tego wyjątkowego tygodnia było wiele okazji do poznania poetki, jej twórczości i poezji w ogóle. Przypomniałam sobie słowa z wiersza Heleny Raszki, które brzmiały: „Mówisz do mnie moja, a ja jestem niczyja…”.

Helena Raszka z pewnością nie jest niczyja – jest częścią naszej szkoły, jest poetką, której poezja stała się nam bliższa, bardziej zrozumiała.

Julia PONIEWSKA

Wesoła Siódemka

SP 7, Szczecin

Fot. Magdalena Krupińska

Tydzień Heleny Raszki Tydzień Heleny Raszki

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie