niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Holidah i Brendah

Holidah i Brendah

Holidah i Brendah
Data publikacji: 2017-04-13 10:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-13 10:46
Wywietleń: 1749 238531

W „Pogodnej” (Krzęcin) i „Sztubaku” (Stargard) ukazały się artykuły opisujące akcję pomocy uczniów dla dzieci w Afryce. Obie szkoły włączyły się do przedsięwzięcia „Adopcja ucznia”, realizowanego przez Felicjański Ośrodek Misyjny działający w Kenii. Przystąpiło do niej dwanaście szkół z regionu. Jest to efekt wizyty, jaką w ośrodku złożyli katecheci z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. (Redakcja).

Siostry felicjanki od ponad 30 lat posługują w Kenii. Realizują projekt o nazwie „Adopcja ucznia”, którego celem jest umożliwienie dzieciom nauki i rozwoju talentów. Chociaż sama nauka w Kenii jest bezpłatna, to wiele dzieci nie może jej podjąć, bo rodziców nie stać na pokrycie kosztów związanych m.in. z dowozem, wyżywieniem, opieką medyczną.

Działalnością sióstr felicjanek zainteresowała się nasza katechetka, pani Iwona Jagiełło. Po uzyskaniu zgody pani dyrektor uczniowie stworzyli grupę, która pilnuje prawidłowej realizacji projektu. W październiku zaczęliśmy zbiórkę pieniędzy, która prowadzona jest w każdy poniedziałek.

W styczniu naszej szkole zaproponowano opiekę nad Brendah Kendi Mugambi. Poinformował nas o tym Felicjański Ośrodek Misyjny. Teraz już wiemy, że każdy grosik zebrany w szkole będzie przeznaczony na naukę Brendah. Nasza dziewięcioletnia koleżanka ma jeszcze czworo rodzeństwa w wieku szkolnym: dwoje w szkole średniej i dwoje w podstawowej. Oboje rodzice każdego dnia wychodzą z domu w poszukiwaniu dorywczej pracy. Mają mały ogród, z którego mogą mieć również trochę jedzenia, ale tylko wtedy gdy jest wystarczająco dużo deszczu.

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły z radością przyjęli Brendah pod swoją opiekę. Zespół Szkół w Krzęcinie wziął odpowiedzialność za opłatę związaną z jej nauką, wyżywieniem i opieką medyczną. W czasie Adwentu zebraliśmy 515,50 zł. W Wielkim Poście mamy na razie 217 zł.

Uczniowie naszej szkoły są dumni, że mogą chociaż w taki sposób pomóc dzieciom w Kenii. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i pomagają Brendah.

Iga ZADWORNA, kl. VI SP

Julia PAWLAK, kl. I gimnazjum

Pogodna

Zespół Szkół w Krzęcinie

W „Pogodnej” (Krzęcin) i „Sztubaku” (Stargard) ukazały się artykuły opisujące akcję pomocy uczniów dla dzieci w Afryce. Obie szkoły włączyły się do przedsięwzięcia „Adopcja ucznia”, realizowanego przez Felicjański Ośrodek Misyjny działający w Kenii. Przystąpiło do niej dwanaście szkół z regionu. Jest to efekt wizyty, jaką w ośrodku złożyli katecheci z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. (Redakcja).

Do naszej stargardzkiej szkoły uczęszcza 730 uczniów. Holidah to siedemset trzydziesta pierwsza uczennica, chociaż nie jest zapisana do żadnej klasy w naszej szkole. Kim jest?

Nazywa się Holidah Munda Muthee, urodziła się 25 maja 2011 roku. Pochodzi z bardzo ubogiej rodziny, mieszka w Kenii, ma siedmioro rodzeństwa. Rodzina utrzymuje się z tego, co uzyska z małego ogrodu. Ponieważ mieszkają na terenie półpustynnym, zbiory są bardzo małe.

W związku z ubóstwem rodziny Holidah trafiła do Felicjańskiego Ośrodka Misyjnego. Musiała otrzymać jakieś wsparcie, aby móc tam zostać i uczyć się.

Z pomocą przyszła nasza szkoła w ramach tzw. adopcji ucznia. Sprawą zajęli się katecheci: pani Urszula Nowysz, pani Teresa Kontek, pani Aleksandra Grabarz-Sączek i pan Krzysztof Kempiński. Dzięki ich staraniom zgromadzono pierwsze fundusze, aby przedsięwzięcie mogło dojść do skutku. Złożyło się na to wielu rodziców i uczniów, bo zebrane pieniądze pochodziły z datków i kwest organizowanych w czasie występów oraz różnych innych akcji.

W grudniu ubiegłego roku zebrana suma została przekazana do Kenii, aby Holidah miała zabezpieczenie na pierwszy rok nauki. W jej kraju rok szkolny zaczyna się w styczniu. Jaka kwota była potrzebna? Na opłacenie rocznej nauki dziecka w szkole podstawowej w Kenii potrzeba 100 dolarów, czyli około 400 zł. W porównaniu z kwotami, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni u nas, to bardzo niewiele. Nauka w szkole podstawowej w Kenii trwa 8 lat. Wierzymy, że podczas następnych akcji w naszej szkole będziemy mogli każdego roku zgromadzić potrzebne dla Holidah pieniądze.

Nasza nowa koleżanka bardzo się ucieszyła, że znalazła w Polsce, w Stargardzie szkołę i przyjaciół, którzy chcą jej pomóc. Ona w rewanżu przysłała nam liścik.

Siostry z  Felicjańskiego Ośrodka Misyjnego napisały do nas: „Dzięki ofiarności życzliwych osób udało się już wykształcić wiele kenijskich dzieci. Okazuje się, że odrobina dobrej woli i nawet niewielka ofiara mogą sprawić, że zasadniczo odmieni się los człowieka”.

Sztubak

Szkoła Podstawowa nr 2, 

Stargard

Na zdjęciu: Holidach Munda Muthe (z lewej) i Brendah Kendi Mugambi

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie