piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Filary Wałów Chrobrego

Filary Wałów Chrobrego

Filary Wałów Chrobrego
Data publikacji: 2017-12-21 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-21 13:20
Wywietleń: 3395 306180

Wyremontowanie i oddanie do użytku Starej Rzeźni na Łasztowni odkryło nowy, przepiękny widok na trzy budowle na Wałach Chrobrego. W czasie Gali Szkolnego Pulitzera pogoda dopisała, więc widok cieszył oko.

Pierwszy z nich, położony po lewej stronie, to Akademia Morska, która stanowi ważny element szczecińskiego szkolnictwa wyższego. Wykształcenie zdobywa tu prawie 4 tysiące studentów różnych kierunków. Budynek z czerwonej cegły, porośnięty bluszczem, jest nie tylko ich dumą. Blisko niego widzimy gmach Muzeum Narodowego, w którym mieści się też Teatr Współczesny. Budowla wyróżnia się długimi schodami, które do niej prowadzą, i niezwykłymi rzeźbami. To tutaj turyści najczęściej fotografują się na tle Odry i przepięknych fontann. Gmach powstał według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, został oddany do użytku w 1913 roku i był do końca drugiej wojny światowej siedzibą Muzeum Miejskiego, w którym wystawiano zbiory archeologiczne, etnograficzne, sztukę pomorską i europejską, kolekcje z Afryki, Azji i Oceanii, eksponaty przyrodnicze. Teatr znajduje się na piętrze i działa z ogromnym powodzeniem. Jest ważnym punktem na mapie kulturalnej Szczecina i Polski.

Trzeci wspaniały gmach to siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Został zaprojektowany przez Paula Kieschke i zbudowany w 1911 roku. Ze względu na ukształtowanie terenu i pozostałości po znajdującym się tu poprzednio Forcie Leopolda prace budowlane zostały poprzedzone zakrojonymi na szeroką skalę pracami ziemnymi. Dziś budynek stanowi siedzibę wojewody. Jest też atrakcją turystyczną.

Gdy patrzy się na wspaniałe Wały Chrobrego, nasuwać się może tylko jeden wniosek – Szczecin pięknieje. Jego szanse na tytuł Kulturalnej Stolicy Europy w 2029 roku rosną. Czy Szczecin będzie starał się o ten tytuł? W Resku jesteśmy przekonani, że powinien. Również dla nas byłoby to bardzo ważne.

Julka FILIPEK

Głos Budy

Gimnazjum w Resku

Fot. Elżbieta KUC

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie