czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Rusz Matkówką, czyli Święto Geometrii w SP 74

Rusz Matkówką, czyli Święto Geometrii w SP 74

Rusz Matkówką, czyli Święto Geometrii w SP 74
Data publikacji: 2016-03-18 15:04
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-18 15:04
Wywietleń: 1564 123872

Jeżeli ktoś myśli, że matematyka jest nudna, to zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie.
14.03. 2016 uroczystym podsumowaniem i Świętem Liczby π zakończył się Tydzień Matematyki - Przystanek Geometria. Nauczyciele klas I-III , matematycy i nauczyciele plastyki zjednoczyli swoje siły, żeby dzieci poczuły jak piękna i potrzebna matematyka.
Dzieci przygotowały posiłek na zajęciach „Geometria w kuchni”, badały własności symetrii na zajęciach ruchowych pod hasłem „Symetryczne fandango”, wykonywały siatki ,ale nie na zakupy, tylko brył, podziwiały „Piękno geometrii zaklęte w obrazach” Kandinsky’ego i Picassa. To Tylko nieliczne tematy. Można było się zapisać na warsztaty pozalekcyjne: „Jak starożytni Grecy uczyli geometrii”, na które trzeba było przyjść w togach, „Kirigami”, „Tajemnice geoplanu”. W terenie dzieci polowały na figury z aparatami fotograficznymi, a na korytarzu szkolnym uczniowie IId urządzili eksperymentalną Matematyczną Stację Badawczą. Dzieci mogły również uczestniczyć w konkursie układania mozaiki na czas pod hasłem Wielkie Q.bitzowanie. Nauczyciele wymieniali się pomysłami, prowadzili zajęcia w innych niż zwykle klasach. Dziennikarze „Bukowych Nowinek” pędzili z zajęć na zajęcia , aby nie przeoczyć niczego ważnego. Ich jest zawsze wszędzie pełno.

JAK STAROŻYTNI GRECY UCZYLI SIĘ GEOMETRII?
W naszej szkole odbył się Tydzień Matematyki. W te wyjątkowe dni przygotowano dla uczniów klas I-III mnóstwo atrakcji. Niektóre były na lekcjach, inne odbywały się w formie zajęć pozalekcyjnych. Dzięki jednym z nich mogliśmy się dowiedzieć , jak starożytni Grecy uczyli się geometrii. Zajęcia te prowadził pan Ryszard Markowicz, który podczas tych zajęć nazywał się Ryszardus. W sali zapanował naprawdę grecki klimat. Na ławkach stały kwiaty w donicach, które wyglądały jakby przywiezione ze starożytnej Grecji. Nad drzwiami był wywieszony napis” Niech się nie waży tu wejść kto nie zna geometrii” Wszyscy byli ubrani w togi, czyli prześcieradła i obrusy. Właściwie toga to starożytny strój Greków, ale z czego tu zrobić togę jak nie z prześcieradłą? Pan Ryszardus pisał na świętym piasku, czyli na beżowym brystolu. My mieliśmy swoje pergaminusy. Pan Ryszard tłumaczył, że ugryzienie komara to punkt, a linia prosta składa się z nieskończenie wielu takich punktów. Moim zdaniem zajęcia były bardzo udane. Kto nie był, niech żałuje.
Julia Lisak IIIb

MATEMATYCZNE STACJE BADAWCZE
Dzieci z klasy II d oraz wychowawczyni pani Agnieszka Domagała przygotowali dla uczniów klas I, II i III 10 stacji matematycznych o różnym stopniu trudności. Stacje zachęcały do zabaw i rozwiązywania łamigłówek, m. in.: MOZAIKI MATEMATYCZNE, MAGICZNE KWADRATY, PIRAMIDY MATEMATYCZNE, LUSTRZANE LABIRYNTY CZY TANGRAMY. Zabawy matematyczne miały na celu zachęcić jak najwięcej odwiedzających uczniów z innych klas do rozwijania zainteresowań i umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia „na żywo”. Lustrzany labirynt to zabawa z dzieciństwa naszej pani Agnieszki. Dzieci z klasy IId dzieliły się swoją wiedzą i zdobytymi dotychczas umiejętnościami z licznie odwiedzającymi ich stanowiska rówieśnikami. Dzięki tym warsztatom dowiedzieliśmy się, że matematyka to nie tylko nauka, ale również zabawa i przyjemność. Mogliśmy spojrzeć na matematykę z innej perspektywy.
Elżbieta Winiarczyk IId

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie