Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Pierwsza 9-tka na Wyspach

Data publikacji: 14 grudnia 2023 r. 10:05
Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2023 r. 11:05
Pierwsza 9-tka na Wyspach
Fot. Katarzyna LIPSKA-SOKOŁOWSKA  

Miło nam donieść, że nasz konkurs na najlepszą gazetkę szkolną Zachodniopomorskiego zainspirował uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świnoujściu i właśnie ukazał się pierwszy numer ich pisma. Na dodatek do redakcji dotarł wraz z dołączonym listem, w którym młodzi redaktorzy piszą: „Nie wysyłamy Państwu trzech ostatnich numerów, gdyż przygodę z gazetką zaczęliśmy właśnie dzięki Państwa konkursowi. Zapewniamy jednak - już tworzymy następny numer. Dziękujemy za motywację!”.

W pierwszym numerze młodzi dziennikarze ze świnoujskiej podstawówki piszą między innymi o tradycji Zaduszek, stworzyli sondę o Halloween, znalazło się miejsce na krzyżówkę, horoskop i kącik sportowy. Opiekunem młodej redakcji ze szkoły przy ul. Sąsiedzkiej jest Dagmara Wyrwińska, nauczycielka języka polskiego. Pismo ma już szefa - redaktorem naczelnym został Mateusz Borek, grafikiem Nikola Wilczek, a zespół tworzą: Franciszek Plona, Nikodem Faryniarz, Antonina Kobiś, Amelia Kozłowska, Michalina Macyszyn, Lena Wańkowska, Kacper Jeleń, Weronika Wejnert.

Młodej redakcji życzymy wielu wrażeń i przygód w dziennikarskich poszukiwaniach!

(kel)

 

Recenzja filmu „Chłopi”

Od 13 października w kinach można podziwiać nową ekranizację kultowej powieści „Chłopi". Tym razem mamy do czynienia z zupełnie nowym formatem. Twórcy Mojego Wincenta pomalowali dla nas świat Władysława Reymonta - i to dosłownie.

Film opowiada o losach Borynów i Jagny. Unikalny świat wiejskiej wspólnoty jest tłem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii o miłości, wojny pokoleń i ciasnoty małych umysłów.

Film w dużej mierze wiernie oddaje treść utworu, ale nie tylko ten fakt zasługuje na uwagę. Wszystkie kadry wykonane są techniką animacji, która wykorzystuje znane obrazy modernistycznych malarzy. Nad filmem pracowało 70 artystów w oparciu o obrazy m.in. Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. Niezwykłe wrażenie robiła muzyka i śpiewy, doskonale oddające nie tylko nastrój, ale i siłę folkloru. Piękną a zarazem tragiczną sceną był taniec Jagny i Boryny - piękno i niemoc uwięzione w szalonych, kontrastowych barwach.

Z całego serca polecam obejrzeć tę pozycję - to uczta dla oczu, uszu i serca. Moja ocena: 8,5 na 10 punktów.

(dwa)

 

UKS Keja

UKS Keja, nasza szkolna szkółka żeglarska funkcjonuje już od kilku lat. Uczęszcza do niej dużo dzieci z naszej szkół, uczą się tam, jak pływać żaglówką, nawiązują nowe znajomości, spędzają wspólnie czas oraz wiele, wiele więcej świetnie się przy tym bawiąc.

Szkółka ta jest prowadzona przez doświadczonych instruktorów. Osoby uczęszczające na zajęcia osiągają bardzo wysokie wyniki w różnych zawodach. Przy okazji uczą się porządku, sprzątania na swojej żaglówce czy spokoju. Ośrodek ten posiada niesamowitą historię, jak i obiekty np. drewnianą łódź Mariner, którą budował pan Jerzy. Jest to bardzo ciekawe miejsce oraz sporo się tam dzieje.

Czekajcie na więcej informacji!

(Plomba)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA