piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szczecin na wiosnę > Festiwal wielu form

Festiwal wielu form

Festiwal wielu form
Data publikacji: 2016-04-01 14:37
Wywietleń: 1095 126594

Od 15 do 24 kwietnia Szczecinem zawładnie KONTRAPUNKT – największy festiwal teatralny w naszym mieście. 

Ciekawe, czy grupa pasjonatów, która doprowadziła wiosną 1966 roku do realizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Zawodowych Teatrów Małych Form, mogła podejrzewać, że ta z założenia kameralna impreza (na początku odbywająca się tylko w Klubie 13 Muz) w ciągu półwiecza stanie się najważniejszą imprezą kulturalną Pomorza Zachodniego?

 

O tym opowiada i zaprasza na tegoroczny Kontrapunkt  – Anna Garlicka, dyrektor Festiwalu, członek Komisji Artystycznej, ale przede wszystkim dobry duch tego wydarzenia.  Dzięki Jej pasji, zaangażowaniu, a przede wszystkim wielkiej pracy festiwal stale się rozwija, zmienia i cieszy ogromnym zainteresowaniem publiczności. 

 

Początki festiwalu

Szczecińskie „małe formy”, bo tak skrótowo środowisko i publiczność nazywali przegląd, dość szybko stały się ważnym festiwalem na teatralnej mapie Polski. Ważnym, bo w pierwszych latach było to jedno z nielicznych miejsc pozwalających zobaczyć realizację nowych tekstów dramatycznych (na które teatry otrzymywały dopuszczalny limit prezentacji) czy inicjatyw aktorskich (których wykonawcy sięgali do materiału niewykorzystywanego w oficjalnym nurcie instytucji).

Z biegiem lat „małe formy” się zmieniały, powiększały, dochodziły nowe miejsca prezentacji.

 

Dwie cezury 

Z dzisiejszej perspektywy ważne wydają się dwie cezury: rok 1995, kiedy po raz pierwszy festiwal pojawił się w formule KONTRAPUNKTU (co pierwotnie znaczyło, że w konkursie mogą być prezentowane także teatry alternatywne), i rok 2007, w którym do konkursu zaproszono spektakle zagraniczne i od którego datują się wyjazdy do stolicy Niemiec na tak zwany Dzień Berliński.

Przez pięćdziesiąt lat nie zmieniło się jedno: festiwal dążył do prezentacji przedstawień ważnych, dyskusyjnych, nierzadko kontrowersyjnych i z każdym rokiem cieszył się coraz większą akceptacją publiczności, która od kilku lat, okazując zaufanie realizatorom imprezy, rezerwuje karnety w ciemno, na długo przed ogłoszeniem programu.

 

Festiwal wielu form 

Między przeglądem z 1966 a obecnymi edycjami różnica jest ogromna. Dziś festiwal funkcjonuje w świadomości odbiorców jako KONTRAPUNKT – festiwal sztuki, festiwal wielu form. Spotykamy się bowiem nie tylko na przedstawieniach teatralnych. Do wyboru mamy jeszcze koncerty, wystawy, Noc Performerów czy panel dyskusyjny. Od sześciu lat startujemy Małym Kontrapunktem – świętem dzieci, podczas którego najmłodsi widzowie nie tylko oglądają spektakle, lecz także aktywnie uczestniczą w warsztatach. Od lat KONTRAPUNKT zaprasza na Szczecińską Północ Teatrów i Zachodniopomorską OFFensywę Teatralną, natomiast w tym rokupo raz pierwszy – na Teatrotekę, czyli rejestracje spektakli młodych reżyserów, wybrane tak, aby uwzględnić akcenty szczecińskie.

Warto dodać, że festiwal przełamuje ekonomiczne bariery dostępu do kultury propozycjami z wolnym wstępem lub biletami w cenie 5 lub 2 złotych. Widzowie KONRAPUNKTU pamiętają, że wejściówki za 2 złote to zarazem zaproszenie na widowisko plenerowe. W 2016 roku będzie to „Sen Owidiusza” niemieckiego Teatru Anu, prezentowany w parku Żeromskiego. W sobotę 23 kwietnia między godziną 21 a 23 kolejne grupy widzów, wchodzące co 20 minut, będą mogły wędrować po otwartej przestrzeni scenicznej i oglądać dowolnie wybrane sceny.

Dla wielu teatromanów najważniejszy pozostaje program konkursowy i spektakl finałowy. A w tym roku mocne osobowości aktorskie (Krystyna Janda, Karolina Gruszka, Dorota Segda, Dorota Pomykała, Andrzej Woronowicz, Juliusz Chrząstowski) i reżyserskie (Wojtek Klemm, Thomas Ostermeier, Weronika Szczawińska, Monika Strzępka), by przywołać choćby niektórych.

 

Zapraszamy na www.kontrapunkt.pl. Warto zapoznać się z programem, bo jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. W kwietniu tego festiwalu po prostu nie można przegapić.

 

 Zatem do zobaczenia na KONTRAPUNKCIE!

 

Anna Garlicka

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”