piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Callas na Kontrapunkcie

Callas na Kontrapunkcie

Callas na Kontrapunkcie
Data publikacji: 2016-01-14 19:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 207 98527

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek zagra jedną z najwybitniejszych operowych śpiewaczek na inaugurację najważniejszej teatralnej imprezy w Szczecinie! Krystynę Jandę jako Marię Callas zobaczyć można będzie w kwietniu, podczas festiwalu Kontrapunkt. Bilety będą w sprzedaży lada dzień.

„Maria Callas. Master class" to sztuka amerykańskiego dramaturga Terrence’a McNally’ego. Wyreżyserował ją Andrzej Domalik. Callas, słynna, pochodząca z Grecji operowa diva, pokazana jest tu w 1971 roku, w momencie artystycznej przerwy w występach, gdy skupia się ona na prowadzeniu zajęć wokalnych dla studentów Juilliard School w Nowym Jorku. Podczas mistrzowskich kursów, artystka przekazuje swoim podopiecznym uwagi o sztuce, o gotowości na wyrzeczenia i konieczności ciężkiej pracy.

Polska premiera „Marii Callas" odbyła się w 1997 roku, w Teatrze Powszechnym w Warszawie, również z Krystyną Jandą. Po kilkunastu latach, aktorka wróciła do roli, już w swoim Och-Teatrze, ponownie odnosząc sukces. W Szczecinie, spektakl zobaczymy na inaugurację części konkursowej „Kontrapunktu". Planowane są też dodatkowe przedstawienia, 18 i 20 kwietnia. Bilety kupować można będzie od 25 stycznia, w Teatrze Współczesnym i Teatrze Lalek „Pleciuga" (120 i 140 złotych).

Tegoroczny festiwal Kontrapunkt odbędzie się w dniach 15-24 kwietnia. Już w styczniu jednak planowane jest jego preludium: zatytułowany „Między nami dobrze jest? „Nowy” teatr nie(po)rozumienia" wykład Dariusza Kosińskiego. To profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spotkanie to zajawi kwietniową sesję teatrologiczną. Na wykład wybrać się można w poniedziałek, 25 stycznia, o godz. 18, do sali kameralnej „Pleciugi". Wstęp wolny.

W marcu z kolei, czekać będzie na najmłodszych widzów zapowiedź Małego Kontrapunktu, czyli premiera „Balbaryka". Tekst Artura Daniela Liskowackiego przeniesie na scenę Zbigniew Niecikowski. Historię o wesołym Balbaryku, ratującym szczęście swojej ojczystej krainy Tutaj, teatr lalek pokaże 18 marca.

(kas)

Na zdjęciu: Krystynę Jandę w roli Marii Callas zobaczymy na inaugurację konkursowej części Kontrapunktu

Fot.: Joanna Maria Kuś

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy