Społeczeństwa w Polsce i Niemczech gwałtownie się starzeją. Wiele osób dotkniętych jest nieuleczalną chorobą. Znalezienie dla nich miejsca w publicznej placówce j opiekuńczej jest bardzo trudne. Sytuację próbują łagodzić hospicja prowadzone przez organizacje pozarządowe. Z etapu hospicjów domowych przechodzą do stacjonarnych.
W Tanowie pod Szczecinem Stowarzyszenie Królowej Apostołów rozpoczęło budowę hospicjum dla mieszkańców powiatu polickiego. Jak podkreśla prezes Aleksandra Mazur-Woroniecka, powstaje ono ze składek, darowizn, dotacji władz samorządowych, a przede wszystkim z jednego procentu co roku przekazywanego przez podatników. To od nich zależy, w jakim tempie będą postępować prace budowlane.
Po drugiej stronie granicy, w Eggesin, dobiega końca budowa tamtejszego hospicjum stacjonarnego, zainicjowana przez kilka organizacji. Mandy Pappke z organizacji „Blaue Kreuz” z dumą pokazuje budynek z dziesięcioma mieszkankami, każde z tarasem wychodzącym na zadrzewiony teren i z dostępem do małego jeziorka. Nawet do pół roku będą tu mogli mieszkać pensjonariusze, których rodzin nie stać na inne kosztowne formy opieki paliatywnej. Inaczej niż w Tanowie hospicjum w Eggesin jest budowane i będzie utrzymywane z państwowego funduszu, na który od pięciu lat składają się wszyscy zatrudnieni w Niemczech.
Współpraca polickiego hospicjum domowego z podobnymi hospicjami w powiecie Pomorze Przednie-Greifswald datuje się od 10 lat. Najpierw były to kontakty w Greifswaldem, a obecnie z Pasewalkiem i Eggesin. Wielokrotnie odwiedzano się wzajemnie z okazji konferencji, uroczystości, akcji charytatywnych. Zwiedzano oddział szpitalny w Pasewalku, wymieniano się doświadczeniami z codziennej pracy. Mimo iż systemy opieki hospicyjnej są zupełnie inne, to wzajemnie można się od siebie wiele nauczyć. Już teraz snuje się plany o wymianie personelu medycznego czy wolontariuszy.
Polsko-niemieckie spotkania wolontariuszy dają poczucie bycia jedną wielką rodziną. W takiej właśnie atmosferze przebiegały niedawne spotkania w Pasewalku i Eggesin. Najpierw w szpitalu, przy wspólnym roboczym śniadaniu, póżniej w Eggesin, gdzie został zaprezentowany spektakl przygotowany przez ludzi, którym udało się pokonać raka. Niesamowita witalność, radość i chęć życia budziły podziw licznie zgromadzonej publiczności, w tym z Polski.
W trakcie rozmów ustalono kolejne formy współpracy i terminy spotkań. Polickie hospicjum otrzymało zaproszenie na uroczyste otwarcie nowej placówki w Eggesin, które odbędzie się pod koniec marca 2017 r.
Tekst i fot. Zbigniew PLESNER
Na zdjęciu: Spektakl w Eggesin. Witalność aktorów budziła podziw publiczności.