Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

To już piąta Gryfia!

Data publikacji: 2016-02-12 15:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-02 14:22

W tym roku "Kurier Szczeciński" już po raz piąty przyzna Gryfię - Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki. To jedyny laur literacki w Polsce sprofilowany w ten sposób. Do piątej edycji zgłoszono rekordową liczbę książek, aż 108! W tej chwili wstępnej selekcji dokonują jurorzy.

- Po tych pięciu latach nagroda ugruntowała swoją pozycję - opowiada Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. - Gryfia jest coraz bardziej rozpoznawalna. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku swoje propozycje zgłosiły wydawnictwa, które wcześniej tego nie robiły. Autorki dostrzegają i doceniają to, że jest to nagroda bezstronna i apolityczna, że interesuje nas jedynie dobra literatura. Takie inicjatywy uważam za bardzo potrzebne, ponieważ należy honorować kobiety zawodowo zajmujące się pisarstwem. Im więcej nagród, tym lepiej dla literatury - bo dzięki nim dyskutuje się o książkach.

"Kurier Szczeciński" przyznaje Gryfię od 2012 roku. Do tej pory uhonorowaliśmy cztery znakomite pisarki. Magdalena Tulli została nagrodzona za przejmującą opowieść o traumach przekazywanych z pokolenia na pokolenie - "Włoskie szpilki", Zyta Oryszyn - za książkę "Ocalenie Atlantydy" oddającą sprawiedliwość osobom mielonym przez młyny historii. Dwie pozostałe nagrodzone pozycje to reportaże - "Bukareszt. Kurz i krew" Małgorzaty Rejmer to opowieść o Rumunii, w "Angolach" Ewa Winnicka pochyliła się nad Polakami, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii. Jury nagrody oprócz Joanny Laprus-Mikulskiej tworzą prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki oraz Konrad Wojtyła.

Dowodem na wysoką rangę Gryfii jest fakt, że finalistki nagrody ogłaszamy od dwóch ostatnich edycji na największej imprezie branżowej w Polsce - podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym. Dodajmy, że dzięki "Kurierowi" szczecinianie mogą spotkać się z finalistkami każdej edycji Gryfii podczas promocji autorskich.

Tegoroczną laureatkę ogłosimy w czerwcu. Przyznaniu nagrody tradycyjnie towarzyszyć będzie Miasteczko Literackie przygotowane przez Szczecińską Agencję Artystyczną. ©℗

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: W tym roku do Gryfii zgłoszono rekordową liczbę książek.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA