Sobota, 24 maja 2025 r. 
REKLAMA

W Świnoujściu montaż i finalne doposażenie

Data publikacji: 2025-05-22 11:17
Ostatnia aktualizacja: 2025-05-22 11:17
Podwieszane platformy wewnętrzne Fot. Smulders  

PGE i Ørsted podpisały umowę na produkcję i dostawę kolejnej części dodatkowych konstrukcji stalowych dla fundamentów (tzw. secondary steel) morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Produkcja tych elementów będzie realizowana w Polsce. Podwieszane platformy wewnętrzne dostarczy firma Smulders. Zostaną one wyprodukowane w Żarach (Lubuskie), a ich montaż i finalne doposażenie nastąpi w Świnoujściu.  

Dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów pełnią ważną funkcję. Umożliwiają dostęp ekipom operacyjnym do turbiny wiatrowej oraz skrzyni rozdzielczej w celu przeprowadzenia interwencji technicznych. 

– Podpisana właśnie umowa to dobre wieści dla coraz dynamiczniej rozwijającego się krajowego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedział Bartosz Fedurek, prezes PGE Baltica. – Produkcja kluczowych elementów niezbędnych do budowy, a następnie bezpiecznej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, będzie realizowana w kraju – w województwie lubuskim i na Pomorzu Zachodnim. Niezmiennie istotnym celem działalności inwestycyjnej PGE jest sukcesywne zwiększanie poziomu local content w prowadzonych przez nas projektach. Wykorzystanie zakładów produkcyjnych na terenie Polski i doświadczenia pracujących w nich fachowców to kolejna cegiełka dołożona do podniesienia wkładu polskiego przemysłu w tym ogromnym programie inwestycyjnym, jakim jest budowa morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. 

Ulrik Lange z firmy Ørsted, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, podkreślił, że morska energetyka wiatrowa jest szansą dla rozwoju przemysłu zarówno w Polsce, jak i w Europie. 

– Cieszymy się, że dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów dla projektu Baltica 2 będą produkowane w Polsce – dodał. – Polska jest nowym rynkiem dla offshore, a już teraz local content wynosi około 20 proc., co potwierdza dobrą dynamikę udziału polskich firm. Bazując na naszych globalnych doświadczeniach w budowie morskich farm wiatrowych na trzech kontynentach, wiemy, że z każdym nowo budowanym projektem powstaje więcej możliwości dla lokalnych graczy, aby dołączyć do podróży offshore. 

Z Ørsted i PGE współpracuje spółka Smulders.

– Projekt Baltica 2 stanowi kolejny ważny kamień milowy w naszym długoterminowym zaangażowaniu w ambicje związane z morską energią wiatrową w Polsce, kraju, w którym Smulders prowadzi własne zakłady produkcyjne od ponad dwóch dekad – powiedział Jaap Jansen, dyrektor ds. zamówień w Smulders. – Dzięki aktywnemu udziałowi firmy Smulders we wszystkich trzech polskich morskich farmach wiatrowych, które są obecnie w budowie, jesteśmy dumni, że możemy odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości energii odnawialnej w kraju. Jesteśmy zaangażowani w sukces projektu we współpracy z Ørsted i PGE.

Smulders, spółka należąca do Eiffage Métal, jest multidyscyplinarną firmą budowlaną zatrudniającą ponad 2000 pracowników w oddziałach w Polsce, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Firma koncentruje się na pełnej inżynierii, produkcji i projektach integracji systemów, głównie dla rynku morskiej energetyki wiatrowej. W Polsce firma zatrudnia ok. 700 osób, a jego zakłady produkcyjne znajdują się w woj. lubuskim i opolskim.

Projekt Baltica 2 wszedł w tym roku w fazę budowy na morzu. Niebawem rozpoczną się prace przygotowujące dno morskie do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 roku trwa budowa lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo. Inwestorzy – PGE i Ørsted – podjęli już ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu i rozpoczęli procesy realizacyjne. Mają zakontraktowane kluczowe komponenty niezbędne do rozpoczęcia budowy Baltica 2 na morzu, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Partnerzy posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Dzięki 107 turbinom o łącznej mocy 1,5 GW morska farma wiatrowa Baltica 2 znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki. 

(ek)