niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Platformy na barce

Platformy na barce

Platformy na barce
Data publikacji: 2016-06-25 00:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 3427 140720

Od godz. 6 rano w piątek (24 czerwca) trwały przygotowania do załadunku tzw. platform pośrednich, wyprodukowanych w zakładzie Bilfinger Mars Offshore (BMO) na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie. To pierwszy taki transport. Cztery konstrukcje na specjalistycznej barce "Wismar" mają odpłynąć w sobotę w południe.

W piątek prowadzono akcję załadunkową. Za pomocą 120-metrowej suwnicy platformy były unoszone, pionowane, przenoszone, a na końcu stawiane na barkę. Jedna konstrukcja waży 344 tony. Platformy popłyną w pozycji pionowej (każda ma wysokość ponad 22 m). Barka wyposażona jest w specjalnie przygotowane "pierścienie". Na nich konstrukcje są usadawiane, a następnie przymocowywane śrubami i specjalnymi zapięciami, bez konieczności spawania. Wykonuje to wykwalifikowana grupa monterów.

Łącznie przy załadunku pracuje 13-osobowy zespół, m.in. operator suwnicy, czterech hakowych czy tzw. lifting supervisor - nadzorujący proces podnoszenia konstrukcji.

Barka popłynie do Wielkiej Brytanii. Przy sprzyjających warunkach pogodowych na miejscu powinna być po kilku dniach. Ze Szczecina "Wismar" ma wyruszyć w sobotę ok. godz. 12. Zamówione są holowniki "Fairplay V" i "En Avant 20".

Załadunki kolejnych barek mają się odbywać co pięć dni. Wszystko zależy od pogody oraz dostępności suwnicy, która wykorzystywana jest do codziennych prac przy produkcji platform.

Przypomnijmy, że to pierwszy kontrakt BMO. Klientem jest duński DONG Energy, a umowa dotyczy produkcji i magazynowania 91 platform pośrednich, które montowane będą na farmie Race Bank, 27 km od wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia). Kontrakt podpisano 1 lipca 2015 roku.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska/BMO

Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce Platformy na barce

Komentarze

KA
Ciemny lud ogłupiony skuteczną - jak widać propagandą " ekologów " zawsze będzie za wiatrakami , z których prąd jest trzy razy droższy , niż ze żródeł tradycyjnych , z których korzysta lud OŚWIECONY , bo wie . co jest: pewne , dostępne i pożyteczne , a jęsłi jest niedoskonałe , to da się zawsze usprawnić . Propaganda " wiatrakowców " zohydzających polski krajobraz jest już zbyt natrętna !
2016-06-26 22:45:08
ckm
ale niektóre zdjęcia z 4Dfoto!
2016-06-25 14:24:50
Super hiper
Po Brexicie Niemcy i UE przestaną finansować projekty związane z energią odtwarzalną, bo nie będzie na to kasy. Już teraz Merkel zapowiedziała cięcia w tym sektorze. Bilfinger ma problemy z zamówieniami. Bez dotacji unijnych cała koncepcja padnie szybko, bo koszt wyprodukowanej energii z wiatraków jest znacznie wyższy niż elektrowni konwencjonalnej. Pozostanie do wyboru - podnieść ceny energii i w ten sposób finansować mrzonki ekologów albo rzucić to wszystko w cholerę. Wtedy nie będzie już tak super.
2016-06-25 10:25:41
Wyborca
Ciemny lud chciał i ma. Ciemny lud pójdzie na "drugi raz" na wybory i zagłosuje na "paskudną zmianę". Zagłosuje tak skutecznie, żeby "paskudna zmiana" miała nie tylko większość parlamentarną, ale i konstytucyjną. Mam natomiast nadzieję, że zdziadziały elektorat PO nie będzie już w stanie iść na jakiekolwiek wybory.
2016-06-25 10:20:37
chester
Elektrownie wiatrowe to nieracjonalne i nieefektywne źródło energii. Do produkcji potrzeba wiatru o określonej sile - nie za mocno, nie za słabo. Akurat wtedy, kiedy potrzebujemy energii - wiatraki się nie kręcą. Sprawność energetyczna to ok 30%. Elektrownie konwencjonalne to 70%. Do budowy wiatraka zużywa się, na jednostkę dostępnej mocy znacznie więcej surowców i energii niż w elektrowni konwencjonalnej. Wiatraki potrzebują kilkadziesiąt razy więcej terenu niż elektrownia konwencjonalna. Proponowałbym indolentowi, który wypisuje teksty o "paskudnej zmianie", "ciemnym ludzie" i szkodzącym górnictwie", żeby poczytał/a sobie najpierw na internecie o energetyce, spróbował/a coś z tego zrozumieć a potem komentował.
2016-06-25 10:16:46
:)
super, szkoda tylko ze paskudna zmiana dożyna przemysl elektrowni wiatrowych na rzecz nierentownego i szkodzacego srodowisku gornictwa ,no ale coz ciemny lud chcial to ma ,na drugi raz pojdzie moze na wybory.
2016-06-25 09:04:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy