W najbliższą niedzielę 20 września w kościele Morskim przy ul. św. Ducha 9 w Szczecinie upamiętnione zostaną ofiary katastrofy statku „Busko Zdrój”. Należący do Polskich Linii Oceanicznych drobnicowiec 8 lutego 1985 roku zatonął podczas silnego sztormu na Morzu Północnym. Zginęły 24 osoby, jedną uratowano.
– Zapraszamy na uroczystą mszę św. w kościele Morskim przy ul. św. Ducha 9, która się rozpocznie o godz. 12 w niedzielę 20 września – mówi ks. Stanisław Flis, duszpasterz ludzi morza. – Chcemy uczcić ofiary katastrofy m/s „Busko Zdrój”. Będziemy się za nie modlić, a po mszy św. dokonamy odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej. Niech nasza obecność będzie świadectwem, iż nie zapominamy o tych, którzy skończyli już ziemski rejs i zawinęli do portu przeznaczenia.
Drobnicowiec „Busko Zdrój” został zbudowany w 1971 roku w rumuńskiej stoczni Turnu Severin. Miał prawie 86 m długości, 12,4 m szerokości, a nośność – 1434 DWT. Był piątym z serii dwunastu drobnicowców projektu B-452. Został wykonany na zlecenie PLO. Wszystkim jednostkom pływającym z tej serii nadawano nazwy polskich uzdrowisk.
Przed tragedią statek wyruszył w morze z portu w Oslo. Podczas silnego sztormu źle zamocowany ładunek przesunął się i jednostka się przechyliła, po czym szybko zatonęła. W lodowatej wodzie Morza Północnego zginęły 24 osoby, przeżył jedynie radiooficer Ryszard Ziemnicki.
Marynarze, którzy 8 lutego 1985 r. stracili życie, zostali pochowani na Cmentarzu Komunalnym w Gdyni Witominie. Tam też znajduje się pomnik upamiętniający tę katastrofę.
(ek)