Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szlakiem bałtyckich latarni

Data publikacji: 29 sierpnia 2016 r. 11:26
Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia 2016 r. 11:26
Szlakiem bałtyckich latarni
 

Wyjazd nad Bałtyk wcale nie musi być nudny, nawet gdy pogoda nie dopisuje. Wystarczy za cel wycieczki wybrać sobie jedną z latarni morskich, albo ruszyć nadbrzeżnym szlakiem, na którym można odnaleźć znacznie więcej tych niezwykłych obiektów nawigacyjnych.

Latarnie to chyba najbardziej charakterystyczne nadbałtyckie budowle. Od której rozpocząć ich zwiedzanie? Wszystko zależy od tego, w której części Wybrzeża się znajdujemy. Jeśli jest to Pomorze Zachodnie, na spotkanie z latarniami można wyruszyć do tej najwyższej na polskim brzegiem Bałtyku, która znajduje się w Świnoujściu. Jej wieża ma prawie 65 metrów wysokości. Po uwzględnieniu wzniesienia terenu, okazuje się, że światło latarni znajduje się aż 68 m nad poziomem morza. Jest widoczne z odległości 24 mil morskich, czyli przeszło 44 kilometrów.

Obiekt powstał w latach 1854-1857 i był wtedy znaczącym osiągnięciem techniki budowlanej. Pierwotnie latarnia była ośmiokątną wieżą z żółtej cegły. Na początku XX wieku przeszła kapitalny remont, podczas którego stała się okrągła i zyskała zachowaną do dziś okładzinę z żółtej i czerwonej cegły. Turyści mogą wejść na górę wieży, skąd rozpościera się wspaniały widok m.in. na Świnoujście, Międzyzdroje i niemiecki Ahlbeck.

Na klifie i nadmorskim wzgórzu

Przemieszczając się wzdłuż wybrzeża na wschód, można dotrzeć do niewielkiej latarni Kikut, zlokalizowanej niedaleko Wisełki na terenie  Wolińskiego Parku Narodowego. Ma zaledwie 18 metrów wysokości, ale została postawiona na wzniesieniu Strażnica, którego wierzchołek (Kikut) znajduje się 73 m n.p.m. Dzięki temu światło z niewielkiej wieży świeci na wysokości przeszło 90 m n.p.m. i ma 16 Mm zasięgu (ponad 29 km). Latarnia powstała w latach 60. XX wieku po przebudowaniu i podwyższeniu istniejącej tu wcześniej wieży widokowej. Niestety, obsługa Kikuta jest w pełni zautomatyzowana i na jego wieżę nie można wejść.

Kolejna na szlaku – latarnia w Niechorzu – jest uważana za najciekawszy architektonicznie obiekt tego typu na polskim Wybrzeżu. Została zbudowana w latach 60. XIX stulecia. W 1948 r. uruchomiono ją po odbudowie ze zniszczeń wojennych. Jest malowniczo umiejscowiona na 20-metrowym klifie. O jej atrakcyjności decyduje też niezwykła forma wieży – na dole czworokątna z czerwonej cegły, w górnej części ośmiokątna z żółtego klinkieru. Jest wkomponowana w duży budynek, w którym mieszczą się m.in. dyżurka latarników oraz ich mieszkania. Światło latarni znajduje się 62 m n.p.m. i jest widoczne z 20 Mm (37 km). Z góry podziwiać można panoramę Wybrzeża Rewalskiego.

Perła Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu to najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście i jeden z najczęściej fotografowanych na polskim Wybrzeżu. Została zbudowana już po II wojnie światowej, bo wcześniej istniejącą latarnię zniszczyły niemieckie wojska. Do jej usadowienia użyto platformy nadbrzeżnego fortu. Zbudowana z czerwonej cegły wieża ma 26 metrów wysokości, a jej światło znajduje się na 36 m n.p.m. Światło obiektu ma zasięg 16 Mm (prawie 30 km). Latarnia stoi w reprezentacyjnym miejscu, tuż przy wejściu do portu - na prawym brzegu Parsęty. Z jej tarasu rozpościera się wspaniały widok na miasto i okolice. We wnętrzu jest muzeum i wystawa sztuki.

Kolejną latarnię odnaleźć można we wsi Gąski, niedaleko popularnego plażowego kurortu – Mielna. Miejsce, w którym stoi, jest uznawane za granicę Zatoki Pomorskiej. Smukła wieża ma prawie 50 m wysokości, a jej światło dostrzec można z ponad 23 mil morskich (43,5 km). Obok znajduje się dom latarnika. Cały zespół zabudowań został wpisany do rejestru zabytków.

W naturze i miniaturze

Początki latarni morskiej w Darłówku - dzielnicy Darłowa-  sięgają 1885 r., kiedy u nasady wschodniego falochronu, przy wejściu do portu, powstała parterowa stacja pilotów z niewielką wieżą. W 1927 r. została przebudowana, a wieża zyskała dodatkowe piętro. Obecnie ma 21 m wysokości, a zasięg jej światła wynosi 15 Mm (prawie 28 km). Z góry można obserwować m.in. kanał portowy i spory odcinek plaży.

Najdalej wysunięta na wschód latarnia w województwie zachodniopomorskim znajduje się w Jarosławcu.  Wzniesiono ją  daleko od morza -  w odległości 380 metrów- i dziś znajduje się w centrum wsi. Zbudowana została z czerwonej i glazurowanej cegły, na planie koła, każdą jej kondygnację podkreśla ozdobny gzyms. Z jej balkonu rozciąga się widok na Bałtyk i dwa przybrzeżne jeziora. Zabytkowa latarnia ma 33,3  m wysokości,  a zasięg jej światła to 23 Mm (42 km).

Wszystkie te niezwykłe budowle w naszym regionie znajdują się na Szlaku Latarni Morskich i można je zwiedzać, podążając jego śladem. Jeśli brakuje nam czasu albo wytrwałości, warto oczywiście odwiedzać pojedyncze obiekty, albo się wybrać do Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.

(mak)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA